Bitcoin

Ünlü Yönetici: Bitcoin Fiyatı, Bu Düzeylere Işınlanacak!

Tarih, her fiat para ünitesinin vakit içinde neredeyse tüm pahasını kaybettiğini göstermiştir. RG Niederhoffer Capital Management’ın lideri ve kurucusu Roy Niederhoffer, ABD dolarının muhtemelen benzeri bir bahta maruz kalacağını, lakin Bitcoin (BTC)’in bu hissesi orta vadede doldurmayacağını düşünüyor. Kriptokoin.com olarak ünlü yöneticinin iddialarını aktarıyoruz.

Roy Niederhoffer: Bitcoin LN ile Visa’dan üstün olmaya hazır

Fiat para ünitelerindeki kıymet kaybıyla uğraş aracı, sabit arzı olan ve birebir vakitte “dünyanın rastgele bir yerinde ticaret yapabileceğiniz değiştirilebilir” bir finansal varlıktır. Örnek olarak Bitcoin, Niederhoffer’e nazaran bu açıdan nakitten ve ayrıyeten bir paha deposu olarak altından daha uygun bir araç. 2011 yılında Bitcoin satın alan Niederhoffer, Bitcoin’in Lightning Network entegrasyonu ile geleceğinden de bahsediyor:

Lightning Network ile, [işlem maliyetleri] sözün tam manasıyla ucuz, Bitcoin için saniyede bir milyon süreç işlem kapasitesi geliyor. Hasebiyle, bir finansal süreç aracı olarak bu, herkesin bir standart olarak kabul ettiği Visa ağından çok daha üstün, nakit paradan çok daha üstün.

Niederhoffer, altın için depolama fiyatları hesaba katılırsa, Bitcoin’in altınla karşılaştırıldığında elde tutmanın daha ucuz olduğunu ve daha da kıymetlisi, Bitcoin’in azamî arz sonuna sahip olduğunu belirtti. Niederhoffer’in tezi, Bitcoin’in son enflasyon riskinden korunma aracı olduğu ve faiz oranları bu yıl yükselebilirken, oranlarda %1, hatta %2’lik marjinal bir artış, tüketici fiyatlarını düşürmek ve yatırım davranışını değiştirmek için kâfi olmadığı görüşünde. Bitcoin fiyat iddiasına gelince, Management’ın kurucusu orta vadede Bitcoin’in doları devirebileceğini düşünmüyor:

Bitcoin’in stratosferik düzeylere ulaşamamasının nedeni, birtakım tenkitlerden kaynaklanıyor: çevresel tenkitler, dalgalı fiyatlar, düzenleme potansiyeli, vergilendirme, tüm nedenler. Bu yüzden Bitcoin 100.000 dolar ve hatta 1 milyon dolarda bile ucuz.

  • Niederhoffer, Bitcoin’in milyonlarca dolara ulaşma ve ABD doları üzere tüm fiat para ünitesinin piyasa pahasına eşit olma potansiyeline sahip olmasına karşın, bu senaryonun orta vadede pek mümkün olmadığını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.