Alt Coin

Ünlü Yönetici: İzleyin, Bu Altcoin’ler 2022’de Kıymetli Olacak!

Ünlü bir kripto kurucusu, 2022’de öncü altcoin Ethereum katman-2 ölçeklendirme tahlillerinin neden değerli olacağını açıkladı. Ayrıyeten bu yıl öbür katman-1 platformların yükselişine karşın geliştiricilerin neden Ethereum’a bağlı kaldığını paylaşıyor. Zachary Williamson, Ethereum üzerindeki birinci özel ZK roll-up’ı olan Aztec Network’ün kurucu ortağı. Önümüzdeki yıl Ethereum katman-2 tahlillerinin neden daha büyük bir sorun haline geleceğini açıklıyor. Öteki birinci katman protokollerinin yükselişine karşın geliştiricilerin neden Ethereum’a takılıp kaldığını paylaşıyor.  Detaylar Kriptokoin.com’da.

Kıymetli altcoin projeleri

 Popüler altcoin Solana (SOL) ve AVAX üzere birinci katman protokolleri bu yıl manşetlere hakim oldu. Artık, birçok kripto uzmanı, önümüzdeki yıl Ethereum (ETH) katman-2 ölçekleme tahlillerinin parlamasını bekliyor. Ethereum blok zincirinde süreçleri daha süratli ve gas fiyatlarını daha ucuz hale getirmeyi amaçlayan ikinci katman platformlarının büyümesi hakkındaki anlatı aslında ortaya çıkıyor. Birinci katman protokolleri, Bitcoin ve Ethereum üzere temel blockzincirlerine atıfta bulunurken, ikinci katman ağları çoklukla ölçeklenebilirliklerini ve verimliliklerini artırmak için birinci katman blok zincirleriyle birleştirilebilen üçüncü taraf entegrasyonlarıdır. Layer-1 coin’lerine örnek olarak Solana (SOL), Cardano (ADA), Polkadot (DOT), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX), Algorand (ALGO), Tron (TRX), Fantom (FTM), Elrond (EGLD) ve Kadena (KDA) üzere kripto paralar verilebilir.

Ethereum üzerinde saklılık odaklı bir ölçeklendirme tahlili olan Aztec Network, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Paradigm liderliğindeki ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de dahil olmak üzere yatırımcıları içeren A Serisi finansman tipinde 17 milyon dolar topladığını duyurdu. Dünyanın en büyük blockchain yazılım şirketi ConsenSys, tıpkı gün Ethereum üzerinde bir ölçeklendirme tahlili başlatmak için ödeme devi Mastercard ile işbirliği yaptığını söyledi. Katman-2 ölçekleme tahlillerinin iki ana çeşidi vardır: (1) Arbitrum ve Optimism üzere optimistic rollups, (2) zkSync ve Aztec Network üzere sıfır bilgili (ZK)  rollups. The Block Research’ün Digital Asset 2022 Outlook raporuna nazaran, optimistic rollups’ta ve ZK roll ups’ta kilitlenen toplam paha, sırasıyla 3,3 milyar dolar ve 1,9 milyar dolara yükseldi. Raporda, “2022 için planlanan Ethereum 2.0 modül zincirleri ile L2 sıralayıcı nodelerini merkezi olmayan bir biçimde dağıtmak için token dağıtımı mümkünlüğü ile birleştiğinde, toplamalar 2022’de daha da fazla benimsenmeye hazır” dendi.

Zımnilik odaklı ölçeklendirme tahlillerinin avantajları

Aztec Network’ün kurucu ortakları Zachary Williamson ve Joe Andrews’a nazaran, ZK roll-up’ları sırf daha ucuz ve daha süratli süreçlere müsaade vermekle kalmaz, tıpkı vakitte kullanıcıların kapalılığını müdafaaya da yardımcı olur. Andrews bir röportajda, “Sıfır bilgi delilleri kısa ve özdür ve birebir vakitte bilginin ispatıdır. Bunu sırf zincire gönderilen bilgileri sıkıştırmak için değil, tıpkı vakitte bunun belli kısımlarını gizlemek için de kullanabilirsiniz” dedi. Daha ucuz ve daha süratli süreçlerin yararını anlamak kolay olsa da, blok zincirlerinde finansal faaliyetler yürütmek için mahremiyet gereksinimi sezgisel olarak gelmez. Sonuçta, blockchain’in dataları ve bilgileri şeffaf hale getirmesi gerekiyor. Fakat Williamson, blok zincir teknolojilerinin ana akım tarafından kitlesel olarak benimsenmesini engelleyen şeyin tam olarak mahremiyet eksikliği olduğunu düşünüyor. Williamson şöyle diyor:

Beşerler her şey halka açıksa Visa, MasterCard ağı yerine ABD doları ödemelerini ödemek için Ethereum üzere bir blok zinciri kullanmayacaklar. İnsanların Amazon ödemeleri, maaşları ve ipotek ödemelerinin tamamı sabitlenir ve halka açık bir defter aracılığıyla aktarılırsa, bu sahiden efektif olmayacak.

Kapalılığı koruyan bir ölçeklendirme tahliliyle, kullanıcılar bir gün merkezi bir ağ ile süreç yapmak için %2 yerine merkezi olmayan bir blok zincirinde süreç yapmak için 1 peni ödeyebilirler. CoinGecko fiyatlandırmasına nazaran, geçtiğimiz yıl sırasıyla %10,883 ve %1,152 getiri sağlayan tanınan altcoin Polygon (MATIC) ve Loopring (LRC) dışında Ethereum katman iki ağlarının birçoklarında token dağıtımı yok.

DeFi: Öncelikle Ethereum’a dayanan eşler ortası finansal sistem

Bu yıl rakip akıllı mukavele platformlarının yükselişine karşın, Ethereum Williamson ve Andrews üzere kurucular için hala en olgun ve likit platform. DeFi Llama‘ya nazaran, Perşembe öğlenden sonra, Ethereum blok zincirindeki merkezi olmayan uygulamalarda kilitli toplam bedel 163 milyar dolar iken, DeFi Llama’ya nazaran tüm blok zincirlerindeki DeFi uygulamalarında kilitlenen 250 milyar dolarlık toplam paha vardı. Andrews diyor ki:

Ethereum’da artık büyük ölçüde finansal faaliyete, marj kredilerine, büyük ticarete ve eşleştirmeye sahipsiniz. Kapalılık, zincir üzerinde fiilen iş yapmanın bir ön şartı haline geliyor. Diğer bir zincir tıpkı olgunluk seviyesine ulaşırsa ve orada olgun finansal eserler inşa edilirse, bunu basitçe uygulayabiliriz.

Ethereum ayrıyeten kullanıcılara kapalılığı gerekli kılan bir cins likidite sağlar. Williamson şöyle diyor:

Zımnilik, likidite olmadan anlamsızdır. Anonimliğiniz değerli olmaya başlamadan evvel etrafta dolaşmak için manalı bir pahaya gereksiniminiz var. Ethereum şu anda bu yenilik potasıdır. Blockchain ekosisteminde gerçekleşen tüm bu finansal yaratıcılığın ilişki noktasıdır, bu da tüm kullanıcıların orada olduğu manasına gelir. Tüm paranın olduğu yer.

Sonuç olarak, traderlar portföylerini yahut ticaret stratejilerini halkın gözünden müdafaanın mahremiyetinden yararlanabilirken, otoriter rejimler altında yaşayan kullanıcılar mali durumlarını berbata kullanan güçlerden gizleyebilir, diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.