Alt Coin

Ünlü Yönetici Konuştu: Bu 2 Metaverse Coin’e Yatırım Yaptım!

Non Fungible Token (NFT)’ler, 2021’de ana akım kitlenin dikkatini o kadar çekti ki, ‘NFT’ Collins Dictionary’de yılın sözü oldu. Fakat William Quigley için, dört yıl evvel sanal görüntü oyunu öğelerinin ticareti için bir pazar yeri olan OpSkins.com’un CEO’suyken dikkatini çekti. 2018’de OpSkins’i Ethereum Blockchain’e taşımaya çalıştı, lakin sürat ve fiyatlandırma ile ilgili birtakım zorluklarla karşılaştı. William Quigley, Blockchain teknolojisi hakkındaki niyetlerini paylaşıyor ve yatırım yaptığı metaverse coin projelerini açıklıyor. Ünlü yöneticinin paylaşımlarını biz de Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Blockchain geleceğin web’i mi?

Sorunu çözmek için William Quigley, EOS Blockchain’in bir versiyonunu çatalladı ve OpSkins’i yeni Blockchain’e taşıdı. Bu, bilhassa NFT’ler için oluşturulmuş bir Blockchain olan Worldwide Asset Exchange’in (WAX) erken bir versiyonu oldu. William Quigley ve kurucu ortağı, 2018 ve 2019 boyunca süren kripto ayı piyasası boyunca WAX’ı geliştirmeye devam etti. 2021 yılına kadar, yılın trendini yakalamak için harika bir pozisyondaydı ve Atari, Funko ve Hasbro üzere büyük markalarla paydaşlıklar kurmaya başladı. William Quigley, fikirlerini şu cümlelerle tabir ediyor:

Bir buçuk yıl evvel bile, Blockchain’deki insanların büyük çoğunluğunun bir, iki, tahminen 10 Blockchain olacağını ve geri kalan her şeyin öleceğini düşündüğünü hatırlıyorum. Bu bana çok saçma geldi. Bana birinci tüketici interneti risk sermayesi fonunu başlattığım günü hatırlattı ve o vakitler dünya çapında yaklaşık 2.000 web sitesi vardı ve yatırımcılar, ‘Neden daha fazla web sitesine muhtaçlığımız var?’ diyordu.

Piyasanın birçoklarının Solana ve Ethereum üzere daha genel Blockchain’lere gitmesine karşın, büyük markalar NFT’ler için WAX’a yönelmeye devam ediyor. Aralık ayında WAX, sinema zinciri AMC’nin tarihindeki en güzel ikinci bir günlük satışını oluşturmaya yardımcı olan en son Spiderman sürümünün biletlerini tokenleştirdi.

Blockchain’in başarısı için 3 neden

William Quigley, Blockchain’in bu mutabakatları teminat altına almak için kripto yüklerini başarılı bir halde üstlenebildiğine inandığı üç nedeni paylaşıyor.

Temsil edilen Proof-of-Stake (PoS) sistemi

William Quigley, WAX’ın kullandığı devredilen PoS konsensüs sisteminin günde yaklaşık 15 ila 20 milyon süreç gerçekleştirdiğini söylüyor. Bunu daha genel maksatlı bir Blockchain’de yapmak imkansız olurdu, diye ekliyor. Daha yüksek sürat, birkaç delegenin ağı kendi isimlerine garanti altına almasına müsaade veren bir oylama sistemi ile mümkün oluyor. Bu çeşit süreç biçimi, daha büyük bir kitleye sahip olabilecek yahut daha sık süreç gerektirebilecek daha büyük markalara hitap ediyor. William Quigley, şu biçimde açıklıyor:

Solana, bence, yeterli bir genel maksatlı Blockchain. Ethereum’a nazaran bir avantajı var, ucuz, lakin tekrar de genel emelli bir Blockchain. Genel emelli bir teknolojiye sahip olduğunuzda, herkes için güzel ve herkes için düşük ölçekte çalışacak demektir.

Ünlü yöneticiye nazaran, sistemin kimi ödünleri var, sırf az sayıda kullanıcı şahit olarak hareket edebilirse yahut küçük bir paya sahip kullanıcılar oy kullanmamaya karar verirse daha merkezi hale gelebilir.

Marka idaresi ve telif muhasebesi

William Quigley, risk sermayedarı olmadan evvel Disney’in lisans kümesinde çalıştı. Bu mühlet zarfında, marka idaresi konusunda güçlü bir anlayış ve çeşitli bölgelerde markaların lisanslamada karşılaştığı zorluklar hakkında farkındalık geliştirdi. William Quigley, bu büyük markaların birçoğunun, borçlu oldukları telif fiyatlarını tahsil etmek ve hesaplamak, ayrıyeten büyük taban garantiler almak ve yüksek kaliteli eserler yaratmak için yürürlükte olan prosedürlerin olduğunu bilmek istediklerini söylüyor:

Bu iştiraklerden kimileri iki yıldan fazla sürdü. Çok yavaşlardı. Fakat 2021’de işler çok hızlandı, zira bir fırsat olduğunu anladılar ve yalnızca süratli hareket etmeye başlamaları gerekiyordu.

Hibrit NFT’ler

WAX ayrıyeten vIRL isimli yeni bir NFT kategorisi oluşturdu. vIRL teknolojisi, varlığın gerçek dünyada fizikî olarak sahiplenilmesine ve dijital olarak alınıp satılmasına imkan tanıyor. Oyuncak üreticileri Mattel ve Funko üzere şirketler, vIRL teknolojisinin neler sunabileceğiyle ilgileniyorlar. William Quigley, e-ticaretin NFT’ler için en büyük trendlerden biri olarak kalmasını bekliyor ve bilhassa armağan verme konusunda çevresel zorlukları nasıl çözebileceği konusunda heyecanlı.

Metaverse hakkındaki görüşleri ve aldığı metaverse coin projeleri

William Quigley, global görüntü oyun gelir tabanının yılda yaklaşık 200 milyar dolar olduğunu ve ikincil piyasa dahil olmadan büyüdüğünü söylüyor. Bunu, tüketici eserleri tabanının yalnızca %10’unu tokenleştirme yeteneğiyle birleştirmenin, büyük bir pazar fırsatı yaratacağını düşünüyor.

Ünlü yatırımcı, birçok yatırımcının metaverse’e çok fazla para attığını ve kimi istikametlerden NFT’lerden çok daha uzmanlaşmış olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, birçok potansiyel NFT kullanım durumuyla karşılaştırıldığında, metaverse erişiminin çok daha uzakta olduğunu da kelamlarına ekliyor:

Metaverse çok kıymetli olacak. Lakin şu anki haliyle, ona tam bir “Ready Player One” yerine oyuncak bebek meskeni derdim. Bunun nedeni, bireylerin şu anda metaverse ile sadece görsel olarak etkileşime girebilmeleri ve gerçek tam gelişmiş ekonomik aktivitenin birkaç yıl daha var olmayacağı.

William Quigley, Decentraland (MANA) ve Sandbox (SAND) isimli iki ana metaverse coin projesinden hoşlanıyor ve bunlara yatırım yapıyor, lakin tekrar de yatırımcıları umdukları gerçeklikten çok uzakta oldukları konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.