Alt Coin

Ünlü Yönetici, Patlamaya Hazır Metaverse Coin’lerin İsmini Verdi!

Az bilinen bir blockchain oyunu geçen ay %191 artış göstererek tanınan metaverse coin Axie Infinity‘nin popülaritesini geride bıraktı. Bir VC, bu kripto oyun kazananlarını erken tespit etmek için bir araç paylaşıyor ve patlamaya hazır görünen 2 ateşli rakibi işaret ediyor. Youbi’nin yönetici ortaklarından Chen Li, blockchain oyunlarına yatırımın VC’ler ortasında neden bu kadar tanınan hale geldiğini açıklıyor. Ayrıntılar Kriptokoni.com‘da.

Patlama potansiyeli olan metaverse coin projeleri

Kripto VC firması Youbi Capital’in yönetici ortağı Chen Li’ye nazaran, Bitcoin ve Ether’in şu anda bir likidite sorunu var. Dünyanın en çok süreç gören kripto para ünitesi olan Bitcoin, Kasım ayının ortasında yaklaşık 69.000 dolarlık bir rekora ulaşmasından bu yana neredeyse soluksuz bir satış baskısı ile karşılaştı. Son birkaç günde bir nebze yükseğe tırmandı, lakin tekrar de tüm vakitlerin tepesinin yaklaşık %36 altında. Bu ortada Ether, Kasım ayında yaklaşık 4.770 dolara ulaştığından bu yana yaklaşık %31 kaybetti. Yatırımcılar, Federal Rezerv tarafından yaklaşmakta olan faiz artırımlarının baskılarının yanı sıra likidite problemini da dikkate aldığında, son zamanlardaki aşağı taraflı fiyat hareketinin şaşırtan olmadığını söyledi.

Geçen yıl, daha kurumsal ve klâsik finans yatırımcıları kriptoya sıçradı. Lakin Li, faiz oranı baskılarının yükü altında, her iki kripto varlığının da fiyatı artırmak için çok daha fazla alıcıya muhtaçlığı olacağını söyledi. Li, “Piyasa pahası Bitcoin ve Ethereum için zati çok büyük. Büyük bir likiditeye gereksinimimiz var” dedi. Bunu başarmak, finansal piyasalardan yahut kripto ekosisteminden yararlanamayacak daha geniş bir kitleye ulaşmak manasına geliyor. Kripto risk sermayedarları, World of Warcraft ve hatta The Sims üzere kelamda çok oyunculu çevrimiçi oyunların (MMOG) başlangıçta insanları web’e çekmesiyle birebir halde, oyunun ana kitleye ulaşmak için kıymetli bir giriş noktası olabileceğine dikkat çekiyorlar. Li, “Oyun oynamayı ana akım benimseme için bir giriş noktası olarak görüyoruz, zira 2000’lerin başında web 2.0’da gördüğümüz üzere, internet, MMORPG oyunları, insanların interneti kullanması için giriş noktasıydı” dedi.

Blockchain oyunları, Li’nin 2017’den beri var olan ve yüklü olarak kripto altyapısına ve merkezi olmayan finansa yatırım yapan teşebbüs fonu için temel bir odak noktası haline geldi. Li, “DeFi ve oyunlar çok misal. Birçok oyun yalnızca bir oyun paketine sarılmış DeFi’dir” diyor. Li, bu iki kripto alanına odaklanırken, takıma ve bir topluluk oluşturma ve kullanımı kolay bir eser oluşturma yeteneklerine değerli bir tartı veriyor.

Oyun kazananlarını tespit etme

Ayrıyeten piyasada fırsatlar bulmak için zincir üzerindeki dataları kullanıyor. Bu, Son haftalarda daha büyük bir kazanan olduğu ortaya çıkan bir oyuna rastlamasına yardımcı oldu. Defi Kingdoms, Footprint Analytics’e nazaran hacim trendlerine nazaran popülerlik açısından Axie Infinity’yi geride bırakan az bilinen bir DeFi oyunudur. Aralık ayında Li bu metriği izlemeye başladı ve kıymetli ölçüde artmaya başlayınca oyunun mahallî tokeni Jewel’da bir konum elde etti. Li, “Bence Noel’den önceydi, Axie’yi geçti ve çok etkilendik. Ve bu, ona yatırım yapmamızın büyük bir nedeniydi” diyor.

Defi Kingdom’s Jewel tokeni geçen ay 191% artarak 7.16 dolardan 20.81 dolara çıktı. Tıpkı vakit diliminde, Axie Infinity’nin AXS tokeni %25 düşüşle 104,26 dolardan 78,15 dolara düştü. Yöneticinin zincirdeki bilgilere erişmek için kullandığı platform, hem fiyatsız hem de premium hizmetler sunan Footprint Analytics. Oyun analitiğini derinlemesine incelemek için GameFi Dashboard’u kullanıyor. Li, “En Güzel 10 Oyun Sıralaması ” tablosuna bakarak Defi Kingdoms’ın Axie Infinity’ye karşı kazandığı cazibeyi gördü. Son günlerde üçüncü sırada yer alan Bombcrypto oyunu, Axie’nin liderliği için potansiyel bir tehdit de olabilir. Li, Bombcrypto’ya yatırım yapmıyor, fakat blockchain başına GameFi kullanıcı sayısını yansıtan bir tabloya dayanarak yatırımcılar için potansiyel bir fırsat olabileceğini vurguluyor. Binance Smart Chain için Bombcrypto apansız çok fazla pazar hissesi alıyor ve metaverse coin oyun platformu MOBOX’un beğenilerini geride bırakıyor. Li, “Bir hafta evvel MOBOX, bu kart PvP cinsindeki oyunların %90’ı yahut %90’ından fazlasıydı. Lakin artık Bombcrypto pazar hissesinin neredeyse yarısını aldı” diyor.

Li, grafiklere bakıldığında en değerli faktörlerin hacim ve likidite olduğunu söyledi. Hacim, hazinenin gelirine dönüştürülür, bu daha sonra oyunu daha da geliştirmek ve topluluğu ölçeklendirmek için kullanılabilir, diye ekledi. Temel bahislere daha fazla bakan Li, portföyünde MMORPG – çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları sunan bir şirket olan “Cradles: Origins of Species” için fırsatlar görüyor. Li, oyunun etkileşim ve içerik akışına odaklandığını, öteki tanınan blockchain oyunlarının birçoklarının çok modüler olduğunu söyledi. “Cradles”, topluluğun geri bildirim sağlamasına ve geliştirme sürecine katılmasına imkan tanıyor. Li bu mevzuda şöyle diyor:

Üçüncü taraf geliştiricilerin yeni oyunlar oluşturmasına müsaade verdikleri Roblox ve Minecraft iş modeline benziyor. Geliştiricilere %30 ila %40 oranında verdiklerini söylüyorlar lakin kimse bilmiyor zira süreçleri bilmiyorsunuz, kendi defterlerini tutuyorlar. Şeffaflık yok.

Li, blockchain oyunlarına yatırım yapmanın bir zihniyet değişikliği içerdiğini söyledi. Li, kullanıcı edinmenin maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Başlangıçta, kurucu takım likidite havuzunu oluşturmalı ve piyasa yapıcılarına ve tokenlerini satan bireylere ödeme yapmalıdır. Lakin daha sonra, erken benimseyenler, oyunun ve topluluğun başarısı ve gelişiminde daha kıymetli bir hisse oluşturan, esasen oyunda pazar yapıcılar ve yatırımcılar haline gelirler görüşünde. Li’ye nazaran Bu durum sahiden web 3.0‘ın ruhunu somutlaştırıyor, bu da ağın kullanıcılarına ilişkin olduğu manasına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.