Kripto Haber

Ünlülerin Deneyimsiz Kripto Yatırımcılarını Aldatmaktan Kaçınması Gerekiyor

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, etkileyiciler ve ünlüler giderek daha fazla kripto projelerini tanıtıyor. Birçoğu önde gelen işletmelerle çalışıyor olsa da, şüpheli dijital varlık hizmetlerinin reklamını yapan tanınmış kişilerden ücretli gönderiler görmek nadir değildir.

Harika bir örnek, Haziran ayında Ethereum Max kripto projesini Instagram’da 250 milyondan fazla takipçisine tanıttığında oldukça tartışmalara yol açan ABD’li ünlü yıldız Kim Kardashian .

Sonuç olarak, Birleşik Krallık Finansal Davranış Otoritesi (FCA) başkanı Charles Randell yakın zamanda yaptığı bir konuşmada, Kardashian’ın gönderisinin potansiyel olarak “tarihteki en büyük kitleye ulaşan finansal tanıtım” olduğunu savundu ve tüketicileri kriptodaki etkileyici reklamların artan riskleri konusunda uyardı. sanayi.

Aynı zamanda Randell, dolandırıcılık faaliyetlerini ortadan kaldırmak ve yatırımcıları korumak için sosyal medya reklamlarına ve etkileyici promosyonlarına odaklanarak kripto projelerinin reklamlarını düzenlemek için acil eylem çağrısında bulundu.

Bizim bakış açımıza göre, CEX.IO’daki kripto endüstrisi oyuncuları olarak, FCA’nın sosyal medyadaki etkileyicileri incelemesi mükemmel bir anlam ifade ediyor. Profesyonel tüccarlar, ünlülerin açıklamalarına duygusal değerleri dışında pek dikkat etmeyebilir. Tüketiciler ise bu tür promosyonlarda kesinlikle tavsiyelere uymak zorunda kalabilirler. Ve tüketiciyi korumak FCA’nın görevidir.

İnsanların sosyal medyada ne kadar zaman harcadıkları göz önüne alındığında, genellikle kişisel finans kararları için bir gerçek kaynağı haline gelir. 

Ve sadık bir takipçi tabanına sahip biri bir dijital varlığı veya bir stratejiyi tanıttığında, bir reklam açıklaması bile (Kim’in durumunda olduğu gibi) insanların riskler hakkında eleştirel düşünmesini sağlamak için yeterli olmayabilir.

Bu nedenle, FCA’nın kripto endüstrisinde daha fazla şeffaflık istemek (veya talep etmek) konusunda güçlü bir duruş sergilemesi makul. Bu, reklam anlaşmaları yapan ünlülerin, promosyonlara katılımlarını değerlendirerek parasal tazminatın ötesine bakmaları gerektiği anlamına gelir. Öte yandan, sosyal medyanın faydalarından yararlanmak isteyen kripto projelerinin reklam ve aldatma arasındaki çizgiyi anlaması gerekiyor. Dahası, eğitimli bir tüketici, favori bir karakterden gelse bile ekranda ne olduğunu sorgulayabilen yetkilendirilmiş bir tüketicidir.

Ve sektörde en az birkaç hafta geçirmiş olan herkes için, altta yatan teknoloji ve kavramlar oldukça karmaşık olduğu için dijital varlıkların oldukça dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğu açık olmalıdır ( kriptoya aşina olmayan birine verim çiftçiliğini açıklamayı düşünün ). Buna ek olarak, yeterince dikkatli olmazlarsa tüketicilerin kolayca kaybedebilecekleri alanla ilgili büyük paralar var.

Bu nedenlerden dolayı, kripto yatırımlarının risklerini vurgulamak, şüpheli pazarlama mesajlarını ve reklamları engellemek ve tüketicilere karşı açık ve şeffaf olmak çok önemlidir. 

Bu, küçük bir yanlış anlaşılmanın (veya hizmet sağlayıcının iletişim hilesinin) bir tüketici için ağır kayıplara neden olabileceği finans sektöründeki krediler ve yatırımlarda tam olarak böyle olmuştur. Sonuç olarak, bunlar bir kredinin APR’si (yıllık yüzde oranı) veya bir yatırımın potansiyel riski ile ilgili netliği ve şeffaflığı teşvik etmek için FCA ve tüm dünyadaki diğer düzenleyici kurumlar için odak merkezinde olmuştur. Ve kripto ile de yapılması gereken budur.

Sonuç olarak, etkili iletişim ve reklamcılık açısından tüketici dostu bir yaklaşımla, tüketicilere, paraları söz konusu olduğunda doğru seçimleri yapmalarına olanak tanıyan tüm ilgili ve gerçek bilgileri sağlayabiliriz. Ve bu üç tarafa – ünlülere, kripto projelerine ve tüketicilere – bir mesaj göndermek FCA’nın yaptığı şeydir. Bence gerçek endüstri liderlerinin farkındalığı yaymak ve tüketicileri eğitmek için düzenleyicilerle birlikte çalışabileceği yer burası.

Tamamen açık ve dürüst olmak bazılarını korkutabilir, ancak kripto endüstrisine katılmak isteyen tüketiciler üzerinde fazla bir etkisi olmayacaktır. Aksine, insanlar teknolojiye ve işlerin nasıl yürüdüğüne daha aşina olacak ve bu da bilinçli seçimler yapmalarını sağlayacak. Ve tamamen dürüst olmak gerekirse, itibarlı bir işletme için tüketicileri aldatarak veya gerçeği saklayarak çekmek geçerli bir strateji değildir.

Sonunda, dürüstlük ve şeffaflık kazanır. Ve sektördeki hepimiz, onlara karşı dürüst davranarak müşterilerimizin güvenini kazanmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.