Bitcoin

Uzmanlar: Bitcoin Kışını Unutun! Kripto Buz Çağı Geliyor

Kripto piyasası sıcaklığını kaybediyor. Bitcoin, Kasım ayındaki 69.000 dolara yakın tepesinden çarpıcı bir halde düştü ve Cuma günü 38.000 doların altına altı ayın en düşük düzeyine geriledi. Kimi yatırımcılar, piyasanın bir “kripto kışına” girmesinden tasa duyuyor. Kriptokoin.com olarak analistlerin beklentilerini aktarıyoruz.

Fed para siyasetini birdenbire sıkılaştırıyor

Invesco’nun global varlık tahsisi araştırması lideri Paul Jackson, kripto fiyatların yıllarca düşük kaldığı ve birçok yatırımcının ilgisini kaybettiği bir “buz çağı”na hakikat ilerlediğini düşünüyor. Bu yalnızca Fed siyaseti değil. Birçok potansiyel yatırımcının, kripto para teknolojisinin sağlamlığı ve sanayi gelişimini engelleyebilecek düzenlemeler hakkında kuşkuları var.

Geçen yılın başlarında, “Bond King” Jeff Gundlach, Bitcoin’in koronavirüs pandemisi sırasında Fed ve ABD hükümetinden gelen “torrent” para tarafından en çok desteklenen “teşvik edici varlık” olduğunu düşündüğünü söyledi. Lakin bir yıldan kısa bir müddet sonra, Fed yükselen enflasyonla gayret ederken musluğunu kapatıyor. Piyasalar artık 2022’de dört faiz artışı bekliyor. Lakin Invesco’dan Jackson, tahvil getirilerinin değerli ölçüde artması nedeniyle daha fazla acı olacağını söylüyor:

Merkez bankaları ve hükümetler bu piyasaları canlandırmada rol oynadı ve bu siyasetler aksine döndükçe, onları depresyona sokmada bir rol oynayacaklarını düşünüyorum.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz üzere boğalar bile kriptonun baskı altında kalacağını söyledi.

Bitcoin ve kripto teknolojisi hakkında rahatsız edici sorular

Yatırım firması Pantera’nın CEO’su Dan Morehead, geçen hafta bir notta, kripto ağlarının kullanımları arttığı için kesimin güçlü kalması gerektiğini söyledi. Bilhassa, kripto teknolojisi sayesinde ticaret üzere finansal faaliyetlerin aracılara muhtaçlık duymadan gerçekleştirilebildiği DeFi’deki büyümeye dikkat çekti. Lakin pek çok yatırımcı daha az ikna olmuş durumda ve düzenleme konusunda özel bir tasa var. UBS’de döviz stratejisi lideri James Malcolm, Signal iletileşme uygulamasının kurucusunun Blockchain teknolojisinin hantal ve merkezi olmayan olmaktan uzak olduğu sonucuna vardığı bir blogdan alıntı yaptı. Teknoliye güvenenlere birkaç soruda yöneltti:

Teknoloji alanındaki birçok insan kripto teknolojisinin o kadar tesirli olup olmadığını sorguluyor. Bu kadar bariz bir formda yeni jenerasyon teknolojiyse, o vakit neden birçok büyük teknoloji şirketi yok? Google neden büyük yatırımlar yapmıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.