Alt Coin

Uzmanlar Bu 5 Altcoin’e Gözleri Çevirdi: Umut Vaadediyorlar!

Başkan altcoin Ethereum’un (ETH) hakimiyeti, Solana (SOL), Cardano (ADA), Avalanche (AVAX), Polygon (MATIC), Terra’dan (LUNA) kıymetli bir tehditle karşı karşıya kalabilir. Solana’nın daha süratli süreç kabiliyeti, onu süratle favori bir NFT para basma ve trade amacı haline getiriyor. Öte yandan Ethereum’un hala hakimiyetini müdafaa bahtı var. Bir kripto para meraklısı ve meslek makroekonomisti olan Tascha altcoin projelerini kategorilere ayırıyor ve tahlil ediyor. Biz de uzmanın değerlendirmelerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Birinci kategoride Ethereum yer alıyor

Bitcoin’in ortaya çıkışından bu yana, Blockchain teknolojisi yer kazanıyor ve uzun vadede sürmesi olası görünüyor. Bunun nedeni olarak, çok sayıda ve çeşitli Blockchain tahlillerinin hepsinin tek bir vazifesi olması, aracıyı mali işlerde denklemden çıkarması ve süreçleri güvenilmez ve peer-to-peer hale getirmesi sayılabilir.

Bitcoin’in yanı sıra, ölçeklenebilir, merkezi olmayan ve inançlı olma üçlemesini çözmeye çalışan birkaç Katman-1 Blockchain, birkaç nedenden ötürü uzun vadede umut verici görünüyor. Bunlar, Tascha’ya nazaran sınıflandırma kolaylığı için dört katmana ayrılabilir. Twitter’daki yakın tarihli bir mesaj dizisinde, ne kadar çekişe sahip olduklarına bağlı olarak en üst Katman-1 Blockchain’leri sınıflandırmak için temellerini paylaşıyor.

Birinci kategoride (Tascha’ya nazaran katman-0), şu anda piyasadaki en büyük L1’lerden biri olarak sağlamlaştırılan Ethereum ağı var. Ağ, parçalamayı uyguladığında daha ölçeklenebilir hale geleceğine dair beklentiler yüksek olduğu için Ethereum umut verici görünüyor. Lakin sorun, Ethereum’un ölçeklenebilirlik üçlemesini çözememiş olması. İnançlı ve merkezi olmayan, lakin gereğince ölçeklenebilir değil. Proof-of-Stake (PoS) ağına geçişle birlikte gelmesi gereken bu planları şimdi uygulamasa da, öbür L1’ler ölçeklenebilirlik sıkıntısına tahliller bulmakta ve hakimiyetini yiyor.

İkinci kategoride yer alan altcoin projeleri

Katman-1 yahut umut verici görünen ikinci L1 kategorisi, güçlü bir ağ tesiri ile ortaya çıkmaya başlayan ağları içeriyor. Bu altcoin projeleri ortasında Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Terra (LUNA) ve Polygon’u (MATIC) bulunuyor. Hepsi son derece ölçeklenebilir olmakla övünüyor ve ekosistemleri ve piyasa pahası süratle büyüyor olsa da, hepsinin hala kendi ortalarındaki hakimiyet rekabeti olan zorlukları var. Solana, L1 dalgasının başlatıcısı üzere görünüyor ve şu anda L1’ler ortasında en yüksek stake oranına sahip, lakin şimdi tüm güvenlik meselelerini çözmediği için, gelişmekte olan başka L1’ler tarafından geçilmeye karşı savunmasız.

Avalanche, Solana’nın güçlü rakiplerinden biri. Ağın Solana’dan daha esnek bir altyapıya sahip olduğu belirtiliyor, lakin tepede kalması için ekosistemini daha süratli büyütmesi gerekiyor. Benzeri biçimde, Terra çok fazla çekiş kazanıyor ve ekosisteminin büyümesiyle Blockchain piyasasının en üst kademelerine taşınıyor. Polygon için telaş, lokal yenilikleri az olduğu için Avalanche’dan daha zayıf olması, lakin Ethereum’a yakın bağı bir avantaj olarak bedellendiriliyor.

Üçüncü ve son kategorideki altcoin projeleri

Üçüncü kategori (Katman-2), sağlam gruplar, teknoloji ve finansmana sahip projeleri yer alıyor. Lakin şu anda çok az çekiş var. Tascha’ya nazaran, birçok L1 bu kategoriye giriyor. Bahsedilen birkaç tanesi Near Protocol (NEAR), Cosmos (ATOM), Harmony (ONE), Algorand (ALGO) ve Elrond (EGLD. Bu altcoin projelerinin hepsinin, sağlam bir kıymet teklifine sahip oldukları için çekiş kazanmak için tek bir şeye muhtaçlığı var.

Son katman (kademe-3), şu anda şimdi belirtilmeyen en büyük 15 kripto para ünitesinde yer alan tüm L1 ağlarını kategorize ettiği yer. Bu kategorinin kıymetli bir üyesi, Eylül 2021’de Alonzo Hard Fork’u olarak bilinen değerli bir yükseltme geçiren lakin o vakitten beri inanılmaz projeleri çekmek için gayret eden Cardano (ADA) olacak. Ona nazaran, bu kategorideki L1’ler şimdi piyasa kıymetlerine ulaşamadı, lakin bunu yapmaları durumunda umut verici görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.