Alt Coin

Uzmanlardan, Kritik Metaverse ve Metaverse Arsa Öngörüleri!

Elbet bir metaverse arsa hakikaten bir arazi değil. Fizikî yere hiç benzemeyen ‘riskli’ bir kripto varlığı. Beşerler, teknoloji dünyasını kasıp kavuran en son çılgınlık olan metaverselerde dijital arazi satın alıyor. Fakat uzmanlar, bu sanal gayrimenkulün fizikî topraktan daha fazla kripto varlığı olduğunu söylüyor. Uzmanlar dijital arazinin, takdir edilmesini isteyen yatırımcılar için değil, markalar için tecrübeler inşa etmek için daha yararlı olacağını söylüyor. Ayrıntılar Kirptokoin.com’da.

Metaverse arsa konusunda ikazlar

Son vakitlerde teknoloji dünyasını ele geçiren moda sözcük kümesini takip ediyorsanız, metaverseyi neredeyse katiyen duymuşsunuzdur. Ve bunu duyduysanız, o vakit kimi insanların dijital kozmosta değiştirilemez tokenler (NFT’ler) kullanarak gayrimenkul satın aldığını biliyor olabilirsiniz. Rapçi Snoop Dogg’un “Snoopverse” müziğinde 450.000 dolar pahasında topraklar görüldü. Bir alıcının kısa mühlet evvel tek bir arazi için 2.43 milyon dolar ödediği duyuldu. Tahlil firması NWO.ai’ye nazaran, metaverse gayrimenkul satın almak için 100 milyon dolardan fazla para akıtıldı şimdiye kadar. Lakin dijital gayrimenkulü fizikî olanla eşitlemekle ilgili bir sorun var: gerçek dünyadaki mülkler için geçerli olan birincil paha kaynakları metaversede geçerli değildir, yani sanal yerinizin pahası artmayabilir. Uzmanlar bu satın alımların her şeyden çok bir kripto varlığı olduğunu, spekülatif ve satın alınması “riskli” olduğunu, şu anda metaverse ile ilgili rastgele bir şey yahut bu hususta blockchain tabanlı rastgele bir şey olduğunu söyledi. 30 yıllık AR geliştirme uzmanı Louis Rosenberg “Kısa vadede çok para kazanacak beşerler olduğuna eminim. Fakat uzun vadede, hiçbir manası yok” diyor.

Metaverse yerler hakkında spekülasyon yapmak için çok erken olabilir

İnsanları dijital gayrimenkule yatırım yapmaya iten değerli bir faktör, metaverse arsa ve NFT’lerin artan popülaritesidir. Beşerler, Decentraland üzere bir metaverse girer ve arazi satın almak için ekosistemin dijital varlıklarını kullanabilir. Daha sonra alanı satın alabilir, satabilir yahut kiralayabilirler. Teknoloji analisti olan Dexter Thillien, kripto alanındaki rastgele bir şey üzere, “Eğer buna para harcamak isteyen kâfi sayıda insan varsa, o vakit bir pazar haline gelir” dedi. Lakin metaverse gayrimenkule pahasını veren kelamda iki ana şey vardır: kıtlık ve pozisyon, fizikî gayrimenkulün iki temeli. Uzmanlar, kıtlığı yapay olarak tanıtamayacağınız için metaverseye tam olarak uygulanmadıklarını söylediler. Bu nedenle uzmanlar, potansiyel yatırımcıların sanal yerlerinin bekledikleri üzere paha kazanmayabileceğinin farkında olmaları gerektiğini söylüyor. Uzman Janine Yorio, toprakların daha çok markaların toplumsal tecrübeler oluşturması için kullanılacak görüşünde. Yorio, “Yalnızca sermaye takdiri gayesiyle arazi satın alanların, üzerinde cazibeli faaliyetler ve tecrübeler geliştirenlerden daha büyük bir risk aldığına inanıyorum” diyor.

Sabit arz kıtlığı, 21 milyon tokenlik sonlu bir kapasiteye sahip olan Bitcoin üzere, kripto dünyasının birden fazla için halihazırda ana kıymet kaynağıdır. Uzman Stan Miroshnik “Önemli şeylere, etkinliklere ve cümbüş yerlerine yakınlık, metaverse’de de bedel yaratıyor” dedi. Lakin blockchain şirketi nChain’in araştırma yöneticisi Owen Vaughan, bu platformların oyunun kurallarını değiştirmeyeceğinin ve insanların mülkünün pahasını etkilemeyeceğine dair garantiler olması gerektiğini söyledi. “Fiziksel gayrimenkul yavaş değişiyor, fakat bir düğme tıklamasıyla bir metaverse platformu neyi değiştirebilir?” dedi Vaughan. Miroshnik, yatırımın spekülatif olabileceğini, lakin birçok yatırımcının satın aldıkları toprakla hiçbir şey yapmamasına karşın hala “vizyoner” bir hareket olduğunu söyledi.

Rosenberg, vizyoner ya da yanlış yönlendirilmiş olsun, metaverse emlak piyasasının zorlandığını hissediyor, zira şimdi bu teknoloji içinde arazi üzerinde spekülasyon yapmak mantıklı değil. Rosenberg, “Metaverse’de, hangi platformlarda hangi pozisyonların tanınan olacağını bile bilmiyoruz” diyor. Ve ekliyor: “Ve bu, Amerika’nın rastgele bir yerinde bir toprak kesimi satın alan ve San Francisco ya da New York olmasını uman biri üzere.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.