Kripto Bilgi

Valkyrie, BIS’e Sayıyor, Bitcoin ETF’nin Önde Yürütülmesiyle İlgili Endişenin Yersiz Olduğunu Söylüyor

ETF yöneticisi Valkyrie’ye göre, Bank for International Settlements, bitcoin vadeli işlemlere dayalı borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) bir sözleşmeden diğerine aylık devrinden yararlanan spekülatörlerle ilgili endişeleri abartıyor.

Fonların, süresi dolan kısa vadeli sözleşmelerden kaynaklanan uzun pozisyonların ay sonu yenilemeleri nedeniyle performansta zaman içinde bir düşüş olan contango kanamasına maruz kaldığı kabul edilmiştir. Bununla birlikte, BIS’e göre sorun, spekülatörlerin aylık rollover’lardan yararlanması nedeniyle daha da kötüleşebilir.

“ETF’nin öngörülebilir yeniden dengeleme davranışı, aynı zamanda, ETF’nin bu sözleşmelere dahil edilmesi beklentisiyle yatırımcıları daha uzun vadeli bitcoin vadeli işlemleri satın almaya motive ederek ‘önden çalışan’ teşviklere yol açabilir”, Bank for International Settlements Ekonomisti Karamfil Todorov, 6 Aralık’ta bir blog yazısına dikkat çekti.

Valkyrie’ye göre, bu tür bir ön çalışma geçmişte geleneksel piyasa ETF’lerinin performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olsa da, kripto piyasasında henüz tüccarların benzer bir strateji kullandığına dair bir işaret yok.

Valkyrie Investments ETF portföy yönetimi başkanı Bill Cannon, CoinDesk’e “BTF vadeli işlemlerinin yuvarlanmasıyla ilgili herhangi bir ön çalışma fark etmedik” dedi. “Likidite sağlıklıydı ve icra ile ilgili herhangi bir sorun olmadı. ”

Valkyrie’nin bitcoin vadeli işlemleri ETF’si 22 Ekim’de BTF kodu altında Nasdaq’ta yayınlandı. ProShares Bitcoin Strategy ETF, 19 Ekim’de New York Menkul Kıymetler Borsası’nda çıkış yaptı. Vadeli işlemlere dayalı VanEck Bitcoin Strategy ETF, işlem görmeye başladı. geçen ay.

Bu ETF’ler, kripto para birimine sahip olmak yerine Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) işlem gören düzenlenmiş vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla bitcoin’e maruz kalır. Dolayısıyla, hisse senetlerine ve altına yatırım yapan ETF’lerin aksine, bu vadeli işlemlere dayalı ETF’ler, kripto para biriminin fiyat performansını taklit etmek amacıyla uzun pozisyonları bir vade sonundan diğerine taşımaya devam etmelidir.

Bu, yatırımcıların bir sonraki ayın sözleşmesini satın almaları ve sona eren sözleşmeyi ETF’lerden gelen siparişlerden önce satmaları için kapıyı açık bırakıyor. Fonlar, bir sonraki ayın sözleşmesini satın almak için daha fazla ödüyor ve mevcut ayı satmak için daha az alıyor ve bu da daha büyük bir rollover kaybına yol açıyor.

ETF dönüşü ve potansiyel ön çalışma

Perşembe günü, Valkyrie’nin ETF’si yıl sonunda sona erecek Aralık vadeli 215 sözleşmeye (her biri 5 BTC’yi temsil ediyor) sahipti. Vadesinden bir süre önce, 215 Aralık vadeli sözleşmeleri satacak ve Ocak ayında veya daha uzun vadeli 215 sözleşme satın alacak. Şu anda 3.803 Aralık vadeli işlem sözleşmesine sahip Proshares ETF ve 69 normal ve 14 mikro sözleşmeye sahip VanEck aynı şeyi yapacak.

Vadeli işlem eğrisi, uzun vadeli sözleşmelerin kısa vadeli sözleşmelerden daha yüksek fiyatlara sahip olduğu anlamına gelir. TradingView tarafından takip edilen verilere göre, Aralık kontratı 47.085$’dan el değiştirirken, Ocak kontratı 47.355$’dan işlem görüyor. Bu nedenle, ETF’ler rollover sırasında düşük satacak ve yüksek alacak. Bu contango kanaması.

BIS’e göre, Proshares ETF 2018’de piyasaya sürülmüş olsaydı, kanama nedeniyle spot fiyatı “sonraki dört yıl boyunca kümülatif bazda” %18 daha düşük performans gösterecekti.

Tüccarlar, süresi dolan sözleşmeyi satarak ve ETF’lerden önce daha uzun vadeli olanı satın alarak ruloyu önden çalıştırırlarsa, ikincisi daha pahalı hale gelecektir. Başka bir deyişle, contango dikleşecek ve fonlar, aksi takdirde olduğundan daha yüksek bir devir maliyetine sahip olacak.

Tüccarların önde gelen ETF’lerinin neden olduğu ek rollover kaybının kesin rakamını tahmin etmek zor olsa da, geleneksel piyasa deneyimi, düşüşün önemli olabileceğini gösteriyor.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, NYSE’de USO kodu altında ABD Petrol Fonu LP ticareti, Mart’tan Nisan’a 80.000 sözleşme yaparken yaklaşık 120 milyon dolar kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri Doğal Gaz ETF (UNG), on yıl önce önde gidenlerin hedefi haline geldi.

Söylemesi yapmaktan daha kolay

Aylık ETF devirleri, tüccarlar için bir fırsat penceresi sunsa da, bundan yararlanmak o kadar kolay olmayabilir.

“Başarılı bir şekilde ön çalıştırma için, dayanak [varlığın] kısa vadeli fiyat hareketlerini göreceli güvenle tahmin edebilmeniz gerekir; CF Benchmarks CEO’su Sui Chung, bir Telegram sohbetinde, bitcoin ve kripto varlık sınıfının oynaklığı, bunu risklerle dolu özellikle zor bir görev haline getiriyor” dedi. “Kripto ürünlerini benzersiz yapan şey, bu nedenle, temeldeki oynaklığın esasen önden koşmayı imkansız hale getirmesidir. ”

Yukarıda tartışılan üç uzun vadeli vadeli ETF aktif olarak yönetilir, yani tahsislere bir yönetici veya bir uzman ekibi karar verir. Bu nedenle, devrin tam zamanlamasını ve fonun bir sonraki aya mı yoksa daha uzun vadeli sözleşmeye mi devredildiğini tahmin etmek biraz kumar olabilir. ETF’ler, olağan önde gidenlerden kaçınmak için varlıklarını her zaman farklı sözleşmelerle çeşitlendirebilir.

“Böyle bir modelin belirlenmesi kolay olmasa da, bu tür bir ticaret anomalisi, yeniden dengeleme ihtiyaçlarının belirli günlerdeki oynaklıktan doğrudan etkilendiği kaldıraçlı ve kısa vadeli işlem bazlı ETF’lerin yeniden dengelendiği bir zamanda ortaya çıkabilir,” dedi Valkyrie’den Cannon .

Büyük bir kripto borsasından, işveren tarafından kamuya açık açıklamalar yapmaya getirilen kısıtlamalar nedeniyle ismini vermek istemeyen bir tüccar, ETF’lerin piyasaları dürüst tutmanın bir yolu olduğunu söyledi.

“Eğer çok fazla piyasa yapıcı ve spekülatörün açık faiz rulosunu önden yürüttüğünü düşünürlerse, belki bir veya iki gün bekleyecekler veya belirli bir miktarda tezgah üstü işlem yapacaklar” dedi. “Bu, spekülatörleri korkutuyor ve aslında fonun bu dönemde cephaneye sahip olmayacağını düşünerek [öndeki ticareti gevşeterek] yayılmayı kendileri çökertiyorlar. Bu büyük bir poker oyunu. ”

Başka bir etki daha var: Bir sonraki ayın sözleşmesine çok fazla spekülatör yığılırsa, fon üzerindeki etki daha az belirgin olabilir. Bunun nedeni, fon yuvarlanmaya başladığında, spekülatörlerin vadeli fiyatlarını aşağı çeken ve kontangoyu daraltan satış baskısı oluşturarak uzun vadelilerini tasfiye etmeye başlamasıdır.

ETF Trends araştırma direktörü Dave Nadig bir Twitter sohbetinde, “Bu tür kamuya açık operasyonlar O kadar yoğun bir şekilde sömürülüyor ki, çoğu zaman geri tepeyor” dedi. “Russel endeksinin ön koşuları yeniden dengelemesi gibi şeylerde görüyoruz. Bir süredir VIX [borsa oynaklığı] vadeli ETF’sinde de gördük. Bunu bedava para olarak düşünmek büyük bir hatadır. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.