Kripto Bilgi

Veri Türevlerinin Belirttiği Bitcoin Yakında Uykudan Uyanabilir

Bitcoin’in son uykusundan sıkılan günlük tüccarlar, çok sayıda açık vadeli işlem pozisyonu yenilenen fiyat türbülansına işaret ettiğinden, yakında ekranlarına bağlı kalmak zorunda kalabilirler.

Blockchain analitik firması Glassnode Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma notunda, “Vadeli işlem piyasaları, ~250.000 BTC’de Sürekli Vadeli İşlemler Açık Pozisyonu ile kısa vadeli oynaklık için bir barut fıçısı olmaya devam ediyor – tarihsel olarak yüksek bir seviye” dedi.

250.000 BTC’nin üzerinde bir açık pozisyon, geçmişte volatilite artışlarıyla aynı zamana denk geldi. Glassnode, “Nisan 2021’den bu yana, kısa veya uzun bir sıkışıklık riski arttıkça fiyat hareketinde büyük pivotlarla eşleşti ve pazar çapında bir kaldıraç azaltma olaylarında çözüldü.”

Vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir tarihte veya öncesinde üzerinde anlaşılan bir fiyattan bir varlığın satılması veya satın alınması yükümlülüğüdür. Perpetual’lar, vadesi olmayan geleceklerdir. Açık faiz, takas pozisyonu ile işlem gören ancak tasfiye edilmeyen sözleşmelerin sayısını ifade eder.

Anormal derecede yüksek açık faiz, kaldıraç fazlasını gösterir – alım satımdan elde edilen getirileri artırmak için ödünç alınan fonlar. Bu gibi durumlarda, piyasa tasfiyelere ve bunun sonucunda ortaya çıkan fiyat türbülansına karşı savunmasız hale gelir. Tasfiyeler, marj sıkıntısı nedeniyle uzun veya kısa pozisyonların borsalar tarafından zorla kapatılmasını ifade eder. Bunlar, son 12 ayda birkaç kez görüldüğü gibi abartılı fiyat hareketlerine yol açar.

Bağımsız bir gösterge olarak, açık faiz, piyasada yönlü görüşler oluşturmaz, sadece türevlere tahsis edilen para miktarını gösterir.

Ancak, fonlama oranları veya sürekli vadeli işlemlerde uzun/kısa pozisyon tutmanın maliyeti ile birlikte açık faiz, piyasanın önyargısını ortaya koyuyor. Pozitif bir fonlama oranı, yükselişe maruz kalmak için uzun hisseli şort anlamına gelirken, negatif bir oran, kısalardan uzunlara ödeme anlamına gelir.

Glassnode’a göre, bitcoin’in fonlama oranları son zamanlarda negatif bölgeye düştü. Bu, yüksek açık faizle birleştiğinde, kaldıracın düşüş yönüne doğru eğildiğini gösteriyor. Bu nedenle, bitcoin yana doğru hareket etmeye devam ederse, finansman ödemesi şortlar için bir yük haline gelir ve pozisyonlarını gevşetmeye karar vererek üst tarafta volatiliteye yol açabilir.

Benzer şekilde, daha yüksek bir hareket aynı zamanda daha fazla oynaklığa yol açabilecek kısa devrelerin zorla tasfiyesine yol açabilir.

Bitcoin en son, gün için %0,6’lık bir düşüşü temsil eden 41.970$ civarında işlem gördü. CoinDesk verilerine göre, önde gelen kripto para birimi, 7 Ocak’tan bu yana 40.000 ila 44.000 ABD Doları arasındaki dar işlem aralığıyla sınırlandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.