Kripto Haber

Vitalik Buterin, Ethereum’un Gökyüzü Yüksek Gaz Ücretleriyle Mücadele İçin Yeni EIP Öneriyor

Ethereum (ETH) kurucu ortağı Vitalik Buterin, toplam işlem çağrı verilerine bir sınır ekleyerek ağın gaz ücreti sorunlarını çözmeyi amaçlayan yeni bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) ortaya koydu ve bu da işlem gaz maliyetini azaltacaktır. .

Ethereum saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebildiğinden, gaz ücretleri ağ tıkanıklığı zamanlarında yükselme eğilimindedir. 9 Kasım’da ortalama işlem ağı ücreti işlem başına 62 USD’ye ulaştı. BitInfoCharts’a göre, Ethereum işlemleri şu an itibariyle 44 USD civarında.

Ethereum ağındaki işlem ücretleriyle ilgili endişeleri vurguladıktan sonra Buterin , yeni EIP- 4488’i önerdi ve bunun “işlem çağrı verileri gaz maliyetini azaltacağını ve bir blokta toplam işlem çağrı verilerinin ne kadar olabileceğine dair bir sınır ekleyeceğini” söyledi.

Başka bir deyişle, EIP-4488, ağın kırılma olasılığını ortadan kaldırmak için çağrı verisi gaz maliyetini düşürmeden önce, harici çağrılardan fonksiyonlara gelen verilerin depolandığı toplam işlem çağrı verilerini sınırlayacaktır.

“Çağrı verisi gaz maliyetini 16’dan 3’e düşürmek, maksimum blok boyutunu 10M bayta yükseltecektir. Bu, Ethereum p2p [eşler arası] ağ katmanını benzeri görülmemiş gerilim seviyelerine ve ağı kırma riskine itecektir; Birkaç yıl önce ~ 500 kB blokluk testler zaten birkaç önyükleme düğümünü indirmişti, “dedi Buterin.

“Maliyeti düşürme ve üst sınır teklifinin” maksimum blok boyutunu 1,5 MB’ye çıkaracağını ve bunun “güvenlik riskinin çoğunu önlerken yeterli olacağını” da sözlerine ekledi.

Yeni çözümün veri işlem maliyetlerini düşürmesi bekleniyor. Gereğince BitMEX Research , bir endüstri analiz firması, güncelleme beş kat gaz ücretleri azaltabilir.

Teklif onaylanırsa, uygulama planlı bir ağ yükseltmesi gerektirecektir. 

Bu arada, güncellemenin etkileri hakkında bazı endişeler var. Birincisi, bir Ethereum geliştiricisi olan Alex Krusz , güncellemenin bir sonucu olarak çok geniş kapsamlı sonuçların olabileceğini söyledi .

Krusz, “Görünüşte basit olsa da, çağrı verileri sınırının, yalnızca bir gaz sabitini değiştirmekten daha büyük etkileri olan bir mimari karar olduğu iddia edilebilir.” Dedi. “Rastgele bir sınır dayatılıyorsa, neden bunu yumuşak bir sınır yapmıyorsunuz ya da özellikle çağrı verileri yerine tüm blok boyutuna dayatmıyorsunuz?”

Ethereum Core geliştiricisi Tim Beiko, calldata çözümünün zorluklarından birinin “Ethereum’daki blok boyutlarını etkilemesi” olduğunu söyledi.

Beiko, “Bu, kelimenin tam anlamıyla her işleme eklediğimiz verilerdir. Gaz maliyetini düşürür ve aynı gaz limitini korursak, daha büyük bloklarımız olur ve bu kısa ve uzun vadede sorunlu olabilir” dedi.

Özellikle, EIP-4488, Ethereum’un çok yüksek gaz ücretleri için “kısa vadeli” bir çaredir. Muhtemelen, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözmesi beklenen ana güncelleme, iş kanıtı (PoW) mekanizmasından hisse kanıtı (PoS) mekanizmasına geçiştir.

Pazartesi sabahı 10:12 UTC’de ETH 4.298 USD’den işlem görüyordu. Neredeyse %6 arttı ve geçen haftaki neredeyse tüm kayıplarını sildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.