Alt Coin

Vitalik Buterin’den Şaşırtan Ethereum Açıklaması: Daha Fazlası Asla!

Vitalik Buterin, Ethereum (ETH)’un muhtemelen daha süratli almayacağını açıkladı. Ethereum’un kurucu ortağı, ağın neden daha süratli olamayacağını açıkladı. Buterin’in açıklamalarının detayları Kriptokoin.com’da.

Ethereum ortağından şaşırtan açıklama

Buterin’e nazaran, Proof-of-Work yahut Proof-of-Stake block müddetinin azaltılması, ademi merkeziyetçilik ve ağ güvenliği açısından sonuçlar doğuruyor. Bazı Ethereum meraklılarını rahatsız edebilecek bir yorumda Vitalik Buterin, Ethereum’un asla artık olduğundan daha süratli olamayacağı görüşünü lisana getirdi. Blok müddetini azaltmanın, “güvenlik ve ademi merkeziyetçilik” ile ilgili sakıncalar tarafından kısıtlandığını açıkladı.

 Blockchainle ilgili birden fazla sorunda olduğu üzere, bir değişkeni (örneğin hız) optimize etmek, muhtemelen bir oburunun (örneğin ağ güvenliği) kıymetine olacaktır. Sürat (blok süresi) ve ademi merkeziyetçilik/güvenlik, bir ağın Proof-of-Work yahut Proof-of-Stake olmasına bakılmaksızın, farklı nedenlerle de olsa mevcuttur. Proof-of-Work ile Buterin’e nazaran “temel sorun,” blok vaktinin yerleşik rastgeleliğidir. Ethereum’un ortalama blok mühleti 13 saniye olabilir, fakat bu, noktaya her 13 saniyede bir bloğun yazıldığı manasına gelmez. Buterin, yeni bir bloğun, sonuncunun onaylanmasından sadece bir saniye sonra onaylanma talihi olduğunu açıklıyor. Bu olduğunda, daha güzel ağ kontağına sahip madencinin bir sonraki bloğu birinci yayma mümkünlüğü daha yüksektir. Blok müddetlerini azaltmak bu sorunu daha da kötüleştirir.

Buterin’e nazaran, blok müddetlerini azaltmak, birçok imzanın blockchainden dışlanmasına neden olacak ve “yüksek derecede merkezileşmiş aktörler” orantısız mükafatlar elde etmek için giderek daha elverişli durumlarda olacaktır. Bu nedenle Buterin, gelecekteki yükseltmelerin “slot başına süre”de manalı bir azalma oluşturmayacağı ve süratli onay gerektiren uygulamaların kanallara yahut toplamalara dayanması gerekeceği sonucuna varıyor. Öbür Katman 1 zincirlerinin geliştiricileri de Twitter’daki tartışmaya katıldı. Avalanche‘ı geliştiren Ava Labs’ın kurucusu Emin Gün Sirer, Buterin’e tweet atarak, Sirer’in fikir birliğini darboğaz haline getirdiğini söylediği zincir parametreleri seçimlerinden ötürü onu eleştiriyor üzere görünüyor. Buterin karşılık verdi ve Sirer’e “dürüst olmamayı bırakmasını” söyledi ve geçmişteki fikir birliğinin darboğazı oluşturmadığına ait argümanlarının gecikmeden fazla bant genişliğine atıfta bulunduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.