Kripto Bilgi

VR Kulaklık Üreticisi HTC, Meta’nın Stok Silmesinden Güvenli

Tayvan merkezli VR kulaklık üreticisi HTC, şirketin Vive kulaklıkları metaverse’in VR tabanlı vizyonu için önemli bir araç olduğu için Metaverse proxy stoğu olarak kabul edildi, hisse %5’lik bir düşüş kaydettiğinde Meta’nın düşüşünden kurtulmuş görünüyordu. Taipei’deki piyasalar Ay Yeni Yılı’ndan sonra yeniden açıldığından Pazartesi gün ortasına kadar kazanç elde edin.

  • HTC’nin Taipei’de listelenen hissesi, yerel işlem günü boyunca gün ortasında %5 artışla NTD 67’ye ulaştı.
  • Geçen hafta, eskiden Facebook olarak bilinen Meta, artırılmış ve sanal gerçeklik bölümünde 10 milyar dolar zarar açıkladı. Bu, hisse senedi daha sonra %25’in üzerine düştüğü için şirketin piyasa değerinden 200 milyar doları sildi – şimdiye kadarki en büyük tek günlük düşüş.
  • Bunun ayrıca Metaverse belirteçleri üzerinde basamaklı bir etkisi oldu. CoinDesk’in önceki bir raporuna göre, Axie Infinity (AXS), The Sandbox (SAND) ve Gala (GALA), Meta’nın kazançlarından sonraki 24 saatlik dönemde %12 kadar düştü.
  • Ancak o zamandan beri bu tokenlere ilişkin yatırımcı duyarlılığı değişti. CoinGecko’ya göre, AXS son 24 saatte %13 arttı, Decentraland’ın MANA’sı %8 arttı ve GALA %7.5 kazanç sağlıyor.
  • Zincir üstü verilere göre, son 24 saat içinde MANA’da yaklaşık 4,3 milyon dolarlık kısa pozisyon tasfiye edildi. AXS’nin aynı dönemde 2,6 milyon dolarlık kısa tasfiye ve 1,5 milyon dolarlık uzun tasfiye işlemleri vardı.
  • VR kulaklıklarına yönelik yeni ilgiye rağmen, HTC kârlı değil. Şirket, diğer Android telefon üreticilerinin şiddetli rekabeti ile karşı karşıya kaldı ve telefonlarını pazar payının %1’in altına indirdi – çoğu pazar araştırması firması tarafından sayılamayacak kadar düşük.
  • HTC ilk olarak, Ekim ayının ortalarında, Facebook’un Meta olarak yeniden markalaştığını duyurduğu sıralarda, Metaverse çevresinde hisse rallisini gördü. Ekim ortasından yıl sonuna kadar, hisse senedi yaklaşık %140’lık kazanç kaydetti.
  • Şirket, Tayvan’ın GameStop versiyonu olarak adlandırıldı. VR kulaklıkları 2015’ten beri piyasada ve satışlar artarken yıllık hacimleri hala ılımlı.
  • Bununla birlikte, Reddit’in Tayvan versiyonu olan PTT’de, şirketin adına ve kaydına yapılan atıflar, birçok kişinin Vive VR başlığı olmadan metaverse’in gerçek vizyonuna ulaşmanın imkansız olduğuna inandığı için arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.