Bitcoin

Wall Street Trader’ından Bitcoin, ETH, Altcoin, Metaverse ve NFT Tahminleri!

Kriptoda rekor bir büyümenin akabinde, yatırımcılar 2022’nin hala gelişmekte olan sanayi için neler sakladığını görmek için sabırsızlanıyor. Bitcoin (BTC), 2021’de %60’lık bir çıkar elde ederek, yıllık %27 artışla S&P 500 dahil olmak üzere büyük risk varlıklarını geride bıraktı. Geleceğe bakıldığında, yatırımcılar ve analistler, kriptonun kurumsal ve kişisel olarak benimsenmesi konusunda optimist olmaya devam ediyor. Fakat süratle yayılan Omicron varyantı ve global merkez bankalarının sıkı para siyasetleri, büyük kripto varlıklarının performansına ait görünümü bulanıklaştırdı.

Kripto firmaları Enigma Securities ve OkCoin Securities’in CEO’su olarak vazife yapan eski Wall Street traderı Wilfred Daye, önümüzdeki kripto piyasası hakkında görüşlerini açıklıyor ve soruları cevaplıyor. Biz de Wilfred Daye’nin değerlendirmelerini ve yanıtlarını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Kripto piyasasının geçen yılına kısa bir bakış

ABD’de, Federal Rezerv, yaklaşık kırk yılın en yüksek enflasyon sayısından sonra bu çeyrekte tahvil alımlarını azaltması ve potansiyel olarak Mart ayı başlarında faiz oranlarını yükseltmesi bekleniyor. Bu, kripto piyasası için büyük bir rüzgar olarak görülüyor ve kimileri uzun bir düşüş periyodu daha öngörüyor.

Öte yandan, giderek artan sayıda yatırımcı, Bitcoin ile merkezi olmayan finans (DeFi) ve Non Fungible Token (NFT) üzere yararlı faaliyetleri güçlendiren protokol token’leri ortasında bir ayrışma olacağını iddia ediyor. Örneğin, lokal Ethereum tokeni (ETH), geçtiğimiz yıl %392 getiri ile Bitcoin’den çok daha âlâ performans gösterdi. CoinGecko datalarına nazaran Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) dahil olmak üzere öbür akıllı kontrat platformları da geçtiğimiz yıl sırasıyla yaklaşık %9.568 ve %3.111 oranında hoş mükafatlar elde etti.

Wilfred Daye’nin Bitcoin ve altcoin’lere ait görüşleri

Piyasa kırmızı bir denizdeyken, birçoğu çok yıllı diğer bir kripto kışı öngörüyor. Mevcut piyasa ortamını nasıl anlamlandırıyorsunuz?

Bir kripto kışı görmüyorum. Yakın vakitte pay senedi ve kripto piyasası hareketleri, Covid-19’un yeni Omicron varyantı nedeniyle makro riskten kaçınma hassaslığının ve düşük likidite tatiline girerken yıl sonu kâr almayla birleşen Federal Rezerv’in şahin görüşlerinin bir sonucu. Temel olarak, kripto ile ilgili hizmet tekliflerini başlatan bölgesel bankalar ortasında artan rekabetin kanıtladığı üzere, kripto piyasasına kıymetli kurumsal iştirak görüyoruz. NFT’ler ve metaverse, Blockchain aktif bir iktisada ek kullanım durumları ekliyor.

Önümüzdeki yıl için piyasa görünümünüz nedir? Bitcoin ve ETH için fiyat varsayımı var mı? 2022 için radarınızda yüksek inandırıcı kimi token’ler nelerdir?

Ethereum, 2022’nin ikinci yarısında Proof of Stake’e geçiş yaparken, ETH’nin önde gelen bir katman protokolü olduğunu görmeye devam ediyorum. ETH, Proof-of-Work (PoW) madencileri kademeli olarak kullanımdan kaldırılırken, ETH staking getirisinin daha da yükselmesini ve yatırımcılar için daha cazibeli bir faiz getiren araç sağlamasını bekliyorum. Tüm kestirimler yanlış olabilir, lakin yalnızca cümbüş hedefli: ETH’nin yıllık %85-%90 volatilitesi, ETH için 7.500 dolar üst ve 2.400 dolar aşağı taraflı; BTC’nin volatilitesi daha düşük, 80.000 dolar üst ve 30.000 dolar aşağı taraflı.

Metaverse tabanındaki Facebook güdümlü patlamayı nasıl görüyorsunuz? Milyonlarca dolara satılan dijital arazi parsellerini gören son sanal arazi gaspına ne dersiniz?

Metaverse’in yeni kuşak bir toplumsal medya, akış ve oyun platformu olacağını düşünüyorum. Para kazanmak için toplam adreslenebilir tüketici harcaması yaklaşık 8 trilyon dolar. Gayrimenkul üzere dijital koleksiyonlar ve NFT’ler yeni jenerasyon bir metaverse büyütecek, lakin yakın vakitte fizikî öğeleri değerli ölçüde değiştirmeyecekler.

Son zamanlardaki kimi kongre oturumları göz önüne alındığında, kripto düzenlemesi ön planda oldu. Kesimin düzenlenmesi kelam konusu olduğunda, yasa koyucuların ve siyaset yapıcıların odak noktası sizce ne olmalıdır?

Düzenleme, daima gelişen kripto para ünitesi ve Blockchain sanayisini yakalamaya devam ediyor. Stablecoin düzenlemesi, odaklanılması gereken en kıymetli alanlardan biridir. 2021’de, halka açık Blockchain’de stablecoin’e nazaran ayarlanmış süreç hacmi 5 trilyon doların üzerindeydi. USDC üzere düzenlenmiş stablecoin’ler tarafından desteklenen stablecoin piyasa pahasının 2022’de 0,5 trilyon doların üzerine çıkmasını bekliyorum.

2022 için radarınızda kriptoyla ilgili kimi kıymetli temalar ve olaylar nelerdir?

  1. Spot kripto EFT
  2. Ethereum Mainnet, Beacon Chain ile ‘birleşecek’
  3. DeFi ve stablecoin varlık kompleksi hakkında düzenleme
  4. Alternatif Ticaret Sisteminde menkul değer token ihracı ve ticareti
  5. Tüketici eseri olarak kripto stake etme
  6. Kripto şirketi M&A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.