Kripto Haber

Wikipedia, Çevresel Gerekçelerle Kripto Bağışlarını Kabul Etmeyi Durdurma Baskısıyla Karşı Karşıya

Wikipedia’yı yöneten kar amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia, öncelikle çevresel nedenlerle kripto para birimini bir bağış biçimi olarak kabul etme politikasına karşı iç muhalefetle karşı karşıya.

GorillaWarfare kullanıcı adını kullanan katkıda bulunan Molly White’ın vakfa bir önerisi, bitcoin, bitcoin cash ve eter gibi kripto para birimlerindeki bağışları kabul etmenin, yatırım olarak “doğal olarak yırtıcı” olan dijital paraların onaylandığını ve vakfın çevresel sürdürülebilirlik taahhüdü ile uyumlu değil. Katkıda bulunan kişi, kar amacı gütmeyen akran Mozilla’nın kripto bağışları kabul etmeyi durdurma konusundaki son kararına atıfta bulunarak, Wikipedia’nın kripto bağışlarını kabul ederek itibarına zarar verme riskini taşıdığını savunuyor.

Wikimedia şu anda BitPay aracılığıyla bitcoin, bitcoin cash ve ether kabul etmektedir. White, bitcoin ve eterin muazzam miktarda enerjiye olan ihtiyacına dikkat çekerken, daha az yaygın olarak kullanılmalarına rağmen başka “çevre dostu” kripto para birimlerinin de bulunduğunu belirtti.

Bitcoin’in enerji tüketimi bir sır değil ve “İş Kanıtı (PoW)” fikir birliği modeli, çevre üzerindeki etkisi nedeniyle uzun süredir tartışılıyor. PoW kullanarak işlemleri doğrulamak için muazzam miktarda bilgi işlem gücü kullanan kripto madencileri, çevreye zarar vermekle eleştirildi. Son zamanlarda, ABD Kongresi tarafından kripto madenciliğinin, özellikle de Bitcoin ağının etkisini incelemek için bir duruşma hazırlayan bir rapor, tartışmaları yeniden alevlendirdi.

Ancak madenciler, madencilik operasyonları için daha sürdürülebilir enerji kaynakları kullanarak bu tür eleştirilere aktif olarak karşı çıkıyorlar. Ayrıca, bitcoin destekçileri madencilerin temiz enerjide bir değişikliği yönlendirmeye yardımcı olabileceğini savunuyorlar.

Bu arada, Ethereum ağı, geçişin uzun süreli gecikmelerle karşı karşıya kalmasına rağmen, işlemleri doğrulamak için daha az enerji kullanan bir “Stake Kanıtı” modeline geçmek için çalışıyor.

Vikipedi önerisi, çoğu şimdiye kadar kripto bağışlarının yasaklanmasını desteklediğini ifade eden Wiki kullanıcıları ve katkıda bulunanlar arasında çevrimiçi tartışmalara yol açtı. Ancak vakıf, “bu bir çoğunluk oyu değil, bunun yerine Wikimedia katkıda bulunanlar arasında bir tartışma. Anlaşma, oyları sayarak değil, argümanların esasına göre ölçülür. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.