Kripto Haber

WisdomTree, Fona Bitcoin Vadeli İşlem Pozları Ekliyor, Spot ETF için Yeniden Dosyalıyor

Yönetimi altında 76 milyar doların üzerinde varlığa sahip bir varlık yöneticisi olan WisdomTree, Perşembe günü, emtia odaklı Yönetilen Vadeli İşlemler Stratejisi borsa yatırım fonuna (ETF) bitcoin vadeli işlemleri eklediğini duyurdu. Hareket, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun WisdomTree’nin spot bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinden bir ay sonra geldi, ancak şirket o zamandan beri yeniden dosyalandı.

Geçen sonbaharda, WisdomTree, 2011’de başlatılan ve yaklaşık 164 milyon dolarlık varlığa sahip Yönetilen Vadeli İşlemler Stratejisi Fonu’na %5’e kadar bitcoin vadeli işlem riski eklemeyi planladığını belirtti. Şirket şimdi bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yaklaşık %1,3 tahsisat ekledi. Fonun doğrudan bitcoin’e yatırım yapma planı yok.

WisdomTree, Ekim ayında Gelişmiş Emtia Stratejisi Fonu’na (GCC) %3’lük bir tahsisat ekleyen bitcoin vadeli işlemlerinin fonuna maruz kalması konusunda yeni değil.

WisdomTree Küresel Yatırım Direktörü Jeremy Schwartz CoinDesk’e verdiği röportajda, “Bizim görüşümüz, bitcoin’in altına benzer bir role hizmet ettiği ve insanların neden emtia stratejilerinde altın satın aldığı yönündeydi” dedi.

WisdomTree, bitcoin vadeli işlemleriyle uzun bir yatırım stratejisini benimsiyor. “Şu anda, bitcoin vadeli işlemlerinde açığa çıkmıyoruz. Oynaklık göz önüne alındığında [kısa devrede] daha fazla risk olduğunu düşünüyoruz” dedi Schwartz.

SEC, bitcoin vadeli işlem fonlarının halka açılması için bir yol oluşturdu. ProShares Bitcoin Strategy ETF ve Valkyrie Bitcoin Strategy ETF Ekim ayında işlem görmeye başladı ve VanEck ertesi ay bir fon başlattı.

Ancak, spot bitcoin ETF’leri çok daha güçlü düzenleyici dirençle karşı karşıya kaldı. WisdomTree ve VanEck’in her ikisinin de başvuruları reddedildi ve SEC bu hafta NYDIG’nin spot ETF başvurusuna ilişkin bir kararı erteledi. SEC Başkanı Gary Gensler, doğrudan bitcoin maruziyeti olan bir fon yerine bir bitcoin vadeli ETF’sini tercih ettiğini birkaç kez belirtti.

“%100 bitcoin fonu için orayı tercih ettiğimizi söylemiştik. %100 vadeli işlemler [fonu] için başvuruda bulunmadık. %3 ila %5’lik bir pozisyon için vadeli işlemlerin makul bir erişim aracı olduğunu düşünüyoruz. Ancak %100 pozisyon için o yeri istediğinizi düşünüyoruz” dedi Schwartz. “Dosyalarımızı olabildiğince güçlü ve çekici hale getiriyoruz ve SEC’den gelen farklı sorunları aşmanız gerekiyor. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.