Kripto Bilgi

Wonderland Developer ile İlgili Jetonlar QuadrigaCX Revelation’dan Sonra Düştü

Avalanche tabanlı para piyasası Wonderland’in geliştiricilerinden biri olan Daniele Sestagalli tarafından oluşturulan token fiyatları, Wonderland’in kurucu ortakları etrafındaki dramanın ortasında son 24 saat içinde %22 kadar düştü.

Son 24 saat içinde, Popsicle Finance’in ICE’si %22 düştü, Wonderland’in TIME’ı %15 düştü ve Abracadabra’nın SPELL’i, aksi takdirde yatay bir kripto pazarında altcoinler arasında kayıplara öncülük etmek için %15 düştü.

Tüm bu tokenler, kripto projelerine yönelik topluluk merkezli yaklaşımı sayesinde son aylarda bir kült kazanan Sestagalli tarafından oluşturulan projelerin bir parçasıydı. Protokolleri zirvede milyarlarca dolar değerindeydi, ancak servetleri o zamandan beri solup gitti.

En popüler Sestagalli projelerinden biri olan TIME fiyatları, Cuma günü Avrupa sabah saatlerinde 330$’a çıkmadan önce Perşembe günü ABD saatlerinde 261$’a düştü. Fiyatlar, TIME’ın 2 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığı Kasım 2021’de tüm zamanların en düşük seviyesi olan 10.000 doların biraz üzerinde olan düşük seviyelerinden bu yana %96 düştü.

TIME fiyatları Perşembe günü 290$’a kadar düştü. (CoinGecko)

SPELL, yatırımcıların faiz getiren kripto şeklinde teminat yatırmasına izin veren bir protokol olan Abracabadra’nın yönetim belirteci, Kasım 2021’deki 0 $’lık zirveden bu yana %86 düştü. 03, CoinGecko gösterisi izleme aracından veri.

Ethereum tabanlı zincirler arası borsa Popsicle Finance’in tokeni ICE, Çarşamba günü 8 dolardan Cuma günü Avrupa sabah saatlerinde 4 dolara düştü. Piyasa değeri, en son Eylül 2021’de görülen bir seviye olan 50 milyon doların biraz üzerine düştü.

Popsicle’ın ICE tokenlerinin piyasa değeri Cuma günü 50 milyon doların biraz üzerine düştü. (CoinGecko)

Yatırımcılar ayrıca Abracabadra Money platformunda ihraç edilen, dolara sabitlenmiş bir sabit para olan Magic Internet Money’nin (MIM) ABD doları ile paritesini kaybetmesinden de endişe duyuyorlardı. MIM, 4 doları aşan dolaşım arzına sahip en büyük algoritmik stabilcoinlerden biridir. Yazma sırasında 6 milyar.

QuadrigaCX bağları fiyatların düşmesine neden oldu

Düşüş, Wonderland’in takma adlı kurucu ortağı ‘Sifu’nun, bildirildiği gibi, başarısız kripto borsası QuadrigaCX’in kurucularından biri olan Michael Patryn olduğu ortaya çıktıktan sonra geldi.

Patryn, 2013 yılında Gerard Cotten ile etkili Kanada kripto borsasını başlattı ve borsa 2018’de 2 milyar doların üzerinde işlem hacmiyle zirveye ulaştı. Ancak başarı öyküsü, Cotten’ın Hindistan’a yaptığı bir gezi sırasında vefat etmesiyle birlikte ters gitti. Müşterilere ait 190 milyon doların üzerinde kripto para birimini kontrol eden cüzdanlara erişim kodları.

Cotten’in ölümüyle ilgili komplo teorileri, ölümünün koşulları etrafında kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Ayrıca, o tarihteki bazı soruşturmalar, 2016 yılında Quadriga’dan ayrılan Patryn’in aslında kredi kartı dolandırıcılığı ve kimlik sahtekarlığına karışan hüküm giymiş bir suçlu olan Omar Dhanani olduğunu ortaya çıkardı.

Perşembe günü, Patryn ve Sestagalli hüküm giymiş bir dolandırıcıyı yüz milyonlarca dolarlık bir hazinenin kilit sahiplerinden biri olarak tutmaya karar verdiği için daha geniş kripto topluluğu öfkelendi. Bu, TIME’da ve daha sonra TIME ve geliştiricileriyle ilgili kripto para birimlerinde bir satışa yol açtı.

Bu arada, topluluk üyeleri tarafından 27 Ocak’ta oluşturulan Harikalar Diyarı forumunda bir yönetim gönderisi, protokolün hazine yöneticisi olarak Sifu’yu kaldırmaya çalıştı.

Topluluğun %83’ünden fazlası, yazı yazılırken ‘Sifu’yu değiştirmek’ için oy kullandı ve kaldırmaya yönelik oy olarak 41.000’den fazla TIME jetonunu belirledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.