Kripto Bilgi

XRP, Ripple ile SEC Davasındaki Gelişmeler Arasında 0,91 Dolara Tırmanıyor

Ripple’ın XRP tokeni, raporların blok zinciri ödeme firması için ABD Güvenlik ve Borsa Komisyonu (SEC) ile olan mahkeme savaşında olumlu bir dönüş olduğunu öne sürdükten sonra Salı günü 40 milyar dolarlık piyasa değerini yeniden kazanmak için 24 saat içinde %22’ye kadar yükseldi.

Hareket, onu altıncı en büyük kripto para birimi yaptı ve Cardano ve Solana’nın üzerine çıkardı.

Fiyat, Asya’nın erken saatlerinde 0,91$’a ulaştı; bu seviye, yazı yazılırken 5 sent kaybetmeden önce en son Ocak ayının başında görülen bir seviyeydi. Fiyat mevcut seviyelerin üzerinde kalırsa 1 $’da daha fazla direnç varken, XRP mevcut seviyelerin altına düşerse 0.80 $’da destek var.

Ancak, 80’lik bağıl güç endeksi (RSI) okumaları, önümüzdeki günlerde bir düşüşün beklenebileceğini gösteriyor. RSI, belirli bir süre boyunca fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçer. 70’in üzerindeki okumalar aşırı alım olarak kabul edilir ve 30’un altındakiler bir varlığın aşırı satılabileceğini gösterir.

XRP desteğe düşerken RSI aşırı alım seviyelerinde kaldı. (Ticaret Görünümü)

Olumlu SEC dava işlemleri

XRP’nin avansı, Yargıç Analisa Torres’in, Ripple’ın SEC ile olan mahkeme savaşında, jetonun lisanssız bir menkul kıymet olarak çıkarılıp satılmadığına ilişkin mühürlü belgelerin açılması gerektiğine karar vermesinin ardından geldi.

SEC davasını reddetme hareketine mühürlü sergiler olarak iki not ekleyen Ripple kurucusu ve Başkanı Chris Larsen, daha önce 2012’de potansiyel yatırımcılara gönderilen belgelerin XRP’den yatırım sözleşmeleri veya menkul kıymetler olarak bahsetmediğini savundu. Notların, XRP tokenlerinin menkul kıymet olmadığı sonucuna varan kimliği belirsiz avukatlardan gelen bilgileri içerdiği söyleniyor. Geçen hafta, Torres belgelerin mührünün bu ay sonra açılmasını istedi.

Ripple başsavcısı Stuart Alderoty, bir basın açıklamasında belgelerin önemini açıkladı. Alderoty, “2012’de Ripple’ın XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına dair bir yasal analiz aldığını gösterecekler” dedi ve şirketin “bu davayı şiddetle savunmaya devam ederken halkın bu belgelere erişmesini dört gözle bekleyeceğini” de sözlerine ekledi.

Analistler, olumlu işlemlerin fiyatları etkilediğini söylüyor

Bazı analistler, bu tür işlemlerin davanın sona erdiğini gösterdiğini ve bunun XRP fiyatlarında daha fazla değerlenmeye neden olabileceğini söylüyor.

“Teknoloji tarihinde gördük ki, dava, karar veya kapalı kapılar ardındaki anlaşmanın sonucu ne olursa olsun, taraftarlar düzenli olarak bir kanunî savaşının sonunu yükseliş işareti olarak görüyorlar,” dedi kripto kurucusu ve CEO’su James Wo yatırım firması DFG, CoinDesk’e bir e-postada söyledi. “Uzun süreli deneme önümüzdeki aylarda gerçekten sona ererse, bu artış XRP için yükseliş döneminin başlangıcı olabilir.”

Ancak diğerleri, piyasada artık daha yeni ödeme belirteçleri bulunduğundan XRP’nin yatırımcılar arasında gözden düşebileceğini söylüyor.

Crypterium CEO’su Vladimir Gorbunov bir Telegram mesajında ​​CoinDesk’e “Ripple’ın görünümü şüpheli olmaya devam ediyor çünkü piyasa koşulları son birkaç yılda önemli ölçüde değişti” dedi. “Çok sayıda şirket Ripple’a benzer çözümler üretiyor. Ancak Ripple, bankalararası işlemler segmentinde en popüler hizmet.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.