Alt Coin

Yalnızca O DeFi Altcoin’i Patladı: Ethereum’u Geride Bıraktı!

Bu yıl, 18 DeFi altcoin projesini içeren bir kıyaslama olan DeFi Pulse Index (DPI), dolar bazında %300 artarken, tıpkı süreçte Ethereum %540’ın üzerinde artış gösterdi. Fakat tüm rakipleri ortasında bir altcoin Ethereum’u geride bırakıyor. Gelin, 2022 öngörüleri için enteresan istatistiklere göz atalım.

DeFi’ler, birinci katman Blockchain’leri aşamadı

DeFi Llama’dan alınan bilgilere nazaran, bu yıl DeFi altcoin projeleri ortasındaki TVL yaklaşık 20 milyar dolarlık toplam pahayla başladı; artık, yıl sonunda bu sayı 250 milyar dolar. Bununla birlikte, kullanım ve benimsemedeki etkileyici büyümeye karşın, birçok DeFi mavi çip protokolü, fiyat hareketinde Ethereum ve öteki Katman 1’lerin gerisinde kaldı. Örneğin, Uniswap, Aave, Sushi , Compound, Synthetic, Yearn ve Balancer dahil olmak üzere Ethereum üzerinde 18 DeFi altcoin projesini içeren bir kıyaslama olan DeFi Pulse Index (DPI), bu yıl dolar bazında %300 arttı. Karşılaştırma için, piyasadaki en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum, tıpkı periyotta %540’ın üzerinde artış gösterdi.

DeFi odaklı altcoin projeleri düşüşlerde daha fazlasını iade ediyor

Kriptodaki en büyük merkezi olmayan borsa (DEX) olan Uniswap, ATH düzeyinden %58’in üzerinde bir düşüş yaşadı ve yılın büyük kısmında daima olarak Ethereum’dan daha düşük performans gösterdi. Aave, Maker, Sushi, Yearn, Synthetix ve Compound da ATH düzeylerinden sırasıyla %58, %61, %57, %65 ve %77 düştü.

Yalnızca bir DeFi altcoin projesi ETH’yi geride bırakıyor

Şaşırtan bir halde, 2020’de istikrarsız bir token lansmanına karşın, Ethereum’daki en büyük DEX olan Curve, mavi çipler ortasında bu yıl Ethereum’dan daha âlâ performans gösteren tek protokoldür. Yıla 0,62 dolardan başladı ve şu anda 5,58 dolardan süreç görüyor, bu da yıldan bugüne yaklaşık %900’lük bir artışa işaret ediyor.

Sonuç

Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız Stefan Stankovic’a nazaran, ufuktaki Web3, side-chain ve Arbitrum, Optimism, ZK-Sync ve ZK-Starks üzere Katman 2 ölçekleme tahlilleri suratı gelişirken, Ethereum mavi çipleri, yararlarını sergilemek ve kripto para yatırımcılarına yeni bir dava açmak için çokça fırsata sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.