Bitcoin

Yatırım Devinin CEO’sundan Türk Lirası ve Bitcoin Yorumları!

Türk Lirası’ndaki bedel kaybı dünyanın önde gelen isimlerinin de gündeminde. Dünyadaki en büyük Bitcoin fonlarından birinin de sahibi olan Grayscale Ceo’su Barry Silbert da Türk Lirası’ndaki ‘yıkım’ı gündemine alanlardan birisiydi. Ünlü CEO, çöküşe deva olarak Bitcoin (BTC)’yi tavsiye etti:

Türk Lirası bedelindeki yıkım dudak uçuklattı. Bitcoin bu yüzden icat edildi.

Bitcoin deva olur mu?

Son günlerde yurtiçi piyasalarda yaşanan türbülans, dünya gündemine de tesir etmeye başladı. Evvel 15 Aralık’ta Fed’in, tapering suratını iki katına çıkarma ve 2022’de 3 faiz artışı öngörme açıklamasıyla şahin bir duruş sergiledi. Akabinde 16 Aralık’ta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), siyaset faizini 100 baz puan indirerek 14’e çekti. Enflasyon kaygısıyla faiz artırmayı tercih eden ülkelerin bilakis Türkiye faiz indirimini tercih etti ve TL’de çok paha kaybı yaşandı. Bu gelişmeler eşliğinde yerli ve yabancı birçok ekonomist, Türk Lirası’ndaki paha kaybına ait paylaşımlar yaptı Son olarak Grayscale Ceo’su Barry Silbert, kıymet kaybını ‘yıkım’ olarak nitelendirdi ve Bitcoin kullanmanın bunu önleyeceğini tez etti.

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, daha öncesinde deForbes müelliflerinden Frank Holmes ve MicroStrategy kurucularından Michael Saylor üzere isimler, mahallî para ünitesindeki kıymet kaybıyla başı sıkıntıda olan Türkiye’nin bu sıkıntısına tahlil için BTC kullanılmasını önermişti. Michael Saylor, 17 Ekim 2021’de Türkiye’ye 5 milyar dolar bedelinde Bitcoin alması tavsiyesinde bulunmuştu:

Türkiye, Merkez Bankası hazinesine5 milyar dolar pahasında Bitcoin alabilir ve bu, önümüzdeki 5 yıl içinde 50 milyar dolaradönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.