Alt Coin

Yatırım Uzmanı: Kurumsal Yatırımcılar Bu 4 Altcoin’e Dalabilir!

Bitcoin ve altcoin fiyatları, yeni yılın ikinci haftasında düşmeye devam etti.  Keskin düşüşler, geçen yılın büyük bir kısmında kripto ve klasik piyasalarda artan volatilite konusunda uyaran Ben McMillan için pek şaşırtan değildi. 650 milyon dolarlık IDX Digital Assets’in baş yatırım yetkilisi McMillan geçen hafta verdiği bir röportajda, kripto para piyasalarına yönelik fikirlerini aktardı. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

McMillan’dan Bitcoin, Ethereum, Fed ve kurumsal yatırımcılar hakkında yorum

McMillan, Bitcoin ve Ethereum için yapısal boğa durumunun hala sağlam olduğunu düşünüyor. Bitcoin’in Lightning Network’ünün ilerlemesi ve 2021’de ana güncellemesinin aktifleştirilmesi, kullanım durumunu sadece bir paha deposu yahut enflasyondan korunma aracının ötesinde hızlandırmaya yardımcı oldu. Ağındaki DeFi ve NFT faaliyetlerindeki patlamayla beslenen Ethereum ise katlanarak büyüdü ve proof-of-stake’e geçecek. Bu faktörler fiyatlarda yükseliş sağlasa da, artışın çok derecede volatilite ile geleceğine inanıyor. Hatta Bitcoin bu yıl 100.000 dolara düşse, birebir yıl içinde yüzde 50 gerilese şaşırtmayacağını söylüyor.

ABD’de Federal Rezerv, potansiyel olarak faiz oranlarını beklenenden daha süratli artırmanın yanı sıra yaklaşık 9 trilyon dolarlık tahvil portföyünü küçültmeye hazır olduğunun sinyallerini verdi.   McMillan, “Bitcoin’e yeni girenler finansal danışmanlar, varlık yöneticileri; kripto riskine sahip portföyler oluşturuyorlar. Bu nedenle, Bitcoin’in öbür varlık sınıflarıyla nasıl değiştiği, faiz oranları, makroekonomik riskler ve enflasyon beklentileri üzere şeylere çok daha fazla hassaslar,” tabirlerini kullandı.

Kurumsallardan ilgi gören 4 altcoin: Birincisi Bancor

McMillan, IDX Digital Assets’in öncelikle; sadece Bitcoin ve Ethereum’a odaklanmak yerine kripto protokolleri ortasında giderek daha fazla ayrım yapmaya başlayan kurumsal yatırımcılar ve öbür varlık yöneticileri ile çalıştığını söyledi. Spesifik olarak, kurumsal yatırımcıların yazılım aracılığıyla otomatikleştirilen borçlanma, borç verme, ticaret, sigorta ve varlık idaresi hizmetleri sağlayan merkezi olmayan finans uygulamalarına (DeFi) artan bir ilgi gösterdiğini kaydetti.

Kurumsal ilginin arttığını gören DeFi protokollerinden biri, merkeziyetsiz borsa protokolü Bancor (BNT) oldu. McMillan, bu altcoin’e yönelik ilginin arkasında birinci günden itibaren kurumsal olduklarını kanıtlamaları ve DAO’larını inşa etme biçimleri yer alıyor.  McMillan, Bancor’un 3. sürümünün, bu yıl tokenin performansını yükseltebilecek edebilecek bir katalizör olduğunu ekledi, zira güncellemenin, kalıcı kayıp olmadan tek taraflı stake etme üzere birçok özelliği güzelleştirecek formda ayarlandığına dikkat çekti

Chainlink, Near ve Loopring de dikkat çekiyor

Kurumların ilgisini çeken bir başka coin, DeFi platformları için oracle hizmetleri sağlayan Chainlink (LINK) oldu. McMillan, “Bu, 2021’deki başka protokollerin kimilerine kıyasla nispeten düşük bedelli görünen diğer bir protokol. Yalnızca temellere dayalı olarak bu yıl güzel performans gösterdiğini görmek beni şaşırtmaz,” tabirlerini kullandı.

Daha küçük protokoller de kurumsal ilgiyi çekmeye başlıyor. Örneğin, McMillan’a nazaran, Near Protocol (NEAR)’ün proof-of-stake Blockchain’i hem geliştiricilerin hem de büyük yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ethereum ağındaki daha düşük süreç fiyatları ve daha yüksek suratlar için talep artmaya devam ederken, McMillan, 2022’de ikinci katman (layer-2) ölçeklendirme tahlillerinin çok daha fazla ilgi görebileceğini düşünüyor. Bu alanda Loopring’in (LRC) radarında olduğunu söyleyerek aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

2021’de Avalanche ve Solana üzere birinci katman (layer-1) protokollerinin nitekim çok büyük bir yıl geçirdiğini gördük. Bunların birçok, ETH 2.0 yükseltmesinin Ethereum’un gas fiyatlarını ve ölçeklenebilirlik meselelerini ele almada ne kadar başarılı olduğuna bağlı olacak. Bunun, 2022’de bu alternatif katmanlar ve bu ikinci katman tahlilleri için devam eden talebin nasıl görüneceğinin kilit bir belirleyicisi olacağını düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.