Alt Coin

Yeni Bir Hack: Bu 8 Altcoin Çalındı ve Fiyat Çöktü!

Merkezi olmayan finans (DeFi) hack’leri devam ediyor. Bu sefer de Polygon’daki bir DeFi altcoin projesi olan QiDAO (QI), yaklaşık 13 milyon dolar ile sonuçlanan bir akıllı mukavele saldırısının kurbanı oldu. 8 altcoin’in çalındığı argüman edilirken, QiDAO, bu olayın kullanıcıların varlıklarını etkilemediğini söylüyor. Haberin tesiriyle altcoin fiyatı tabanlara daldı. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

DeFi altcoin projesi akına uğradı, fiyat çöktü, kayıplar olduğu tez ediliyor

QiDAO, kullanıcıların varlıkları üzerinden %0 faizle stablecoin ödünç almalarını sağlayan bir DeFi protokolü. Altcoin projesi, hücuma uğradığını Twitter üzerinden kabul etti. Bununla birlikte takım, hakediş mukavelesinin, kullanıcıların QiDAO’nun kendisi yerine Blockchain üzerindeki varlıkları transfer etmesine imkan tanıyan Ethereum üzerinde akıllı bir kontrat çerçevesi olan Superfluid’deki bir güvenlik açığı aracılığıyla istismar edildiğini belirtiyor.

Superfluid’in QI için hakediş mukavelesi istismar edildi. QiDAO mukavelelerindeki kullanıcı fonları inançta bulunuyor. İstismar sadece Superfluid üzerinde. Daha fazlasını öğrendiğimizde bir şimdiki bilgileri paylaşacağız.

DeFi projesi, kullanıcıların fonlarının inançta olduğu konusunda ısrar ederken, sırf hacker, projenin yönetişim token’ini kilitlemek emeliyle mukaveleyi çaldığını tabir ediyor. Lakin kripto analitik firması SlowMist, bilgisayar korsanlarının QI, WETH, USDC, SDT, MOCA, STACK, sdam3CRV ve MATIC dahil olmak üzere çeşitli token’lerde 13 milyon dolardan fazla çaldığını iddia ediyor.

Bir sonraki duyuruya kadar, kullanıcıların dikkatli olmaları ve Superfluid akıllı kontratlarıyla etkileşimden kaçınmaları öneriliyor. Bu haber piyasanın süratle reaksiyon vermesine neden oldu ve QiDAO’nun (QI) fiyatı, kısmen çalınan token’in QiDAO’nun ortak yöneticisi olması ve bu ölçüde token dağıtmak için likidite arayan bilgisayar korsanlarının tasaları nedeniyle süratle %70’ten fazla.

CoinMarketCap datalarına nazaran altcoin fiyatı 1,24 dolardan 0,166 dolara çakılmasından sonra toparlansa da yazın yazıldığı sıralarda hala daha günlük bazda %23,45 kayıpla 0,8654 dolardan süreç görüyor. Hücum ayrıyeten, Polygon’un Sequoia Capital India liderliğindeki bir finansman tipinde 450 milyon dolar toplamasından bir gün sonra gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.