Kripto Haber

Yeni Chainalysis Raporu, NFT Suçunun (Her Zaman) Hissedemediğini Önerdi

Gelişmekte olan misli olmayan token (NFT) piyasası, hızlı para kazanmak isteyen kripto suçluları için çekici bir yer gibi görünebilir, ancak Chainalysis’in yeni araştırması, NFT suçunun diğer kripto türlerinden daha az kazançlı ve daha zor olduğunu gösteriyor suç.

Çarşamba günü yayınlanan bir raporda, blockchain araştırma firması, Ethereum NFT ekosisteminde meydana gelen iki tür NFT ile ilgili suçu – yıkama ticareti ve kara para aklama – inceledi.

NFT pazarının popülaritesi geçen yıl patladı. 2021’de Chainalysis, NFT ile ilgili akıllı sözleşmelere gönderilen 44.2 milyar dolar değerindeki kriptoyu bir önceki yıl sadece 106 milyon dolardan takip etti.

Kripto pazarı büyüdükçe, fidye yazılımı saldırıları ve dolandırıcılık gibi kripto destekli suçlar da büyüyor. 2021’de kripto suçları tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14 milyar dolara ulaştı ve suçlular giderek daha fazla para kazanmak için merkezi olmayan finans (DeFi) platformları gibi yeni alanlara yöneldi. Ancak NFT’leri zenginleştirmek isteyen suçlular, onu beklenenden daha zor bir ceviz bulabilirler.

Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, “NFT’lerde suça bulaşmak çok iyi bir fikir değil çünkü pahalı” dedi. “Ticari yıkarsanız kârlı olacağınızı garanti etmek zor ve [NFT’leri] kara para aklamak için kullanmak istiyorsanız, izini sürebiliriz ve NFT’ye kimin sahip olduğunu görebileceksiniz. NFT alanını suç için çekici olmayan şeyler var.”

Wash ticareti – yapay olarak yüksek ticaret hacmi yaratmak ve varlığın fiyatını manipüle etmek için aynı varlığı alıp satma uygulaması – LookRare gibi NFT pazaryerlerinde yaygın hale geldi.

Chainalysis, kendi kendini finanse eden bir adrese 25 defadan fazla NFT satan 262 NFT tüccarı buldu; bu, Chainalysis’in NFT satışlarının yıkanma ticareti olma olasılığının daha yüksek olduğu durumlar için eşik değeridir. Araştırma firması, gaz ücretleri arttıkça ve yıkama ticaretinin gerçek alıcılardan ilgi çekmemesi nedeniyle yarısından fazlasının gerçekten para kaybettiğini buldu.

Bununla birlikte, başarılı yıkama tüccarları için NFT pazarı karlı olabilir: Chainalysis’in izlediği 110 başarılı yıkama tüccarı, geçen yıl toplu olarak 8,9 milyon dolar kazandı.

NFT pazaryerleri aracılığıyla kara para aklama da 2021’de hız kazandı ve Chainalysis tarafından yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı cüzdan adreslerinden gönderilen toplu 2,4 milyon dolar. Ancak bu, Chainalysis’in geçen yıl takip ettiği toplam 8,6 milyar dolarlık kripto tabanlı kara para aklamanın sadece küçük bir kısmıydı.

Devamını oku: Fiyatlar Yükseldikçe Kripto Suçu 2021’de 14 Milyar Dolarla Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Çıktı: Zincir Analizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.