Kripto Haber

Yeni Kamu Çekirdek Bilimsel, Kripto Madencilik Stoklarında Düşüşe Yol Açtı

Core Scientific (CORZ), fiyatların aylardır ilk kez 40.000 doların altına düştüğü uzun süreli bir çöküşte bitcoin ile özellikle uğursuz bir zamanda halka açıldı.

Sonuç olarak, üretim kapasitesine göre en büyük bitcoin madenciliği şirketlerinden biri olan Core Scientific’in hisseleri, SPAC birleşmesi yoluyla halka açılmasından bu yana son iki günde yaklaşık %22 düştü.

Çıkardıkları kripto para birimlerinin fiyat hareketlerinden yüksek oranda yararlanan halka açık diğer madencilerin hisse senetleri de zarar gördü. Cuma günü, Hut 8 (HUT) hisseleri yaklaşık %12 düştü, Hive (HIVE) %9’dan fazla düştü, Riot Blockchain (RIOT) %7 ve Marathon Digital (MARA) yaklaşık %5 düştü.

SPAC Birleşmesi

Austin, Teksas merkezli Core Scientific, bir SPAC işleminde Power & Digital Infrastructure Acquisition ile birleştikten sonra Perşembe günü halka açıldı. Core Scientific, kendi kendine madencilik faaliyetleri yürütmekte ve diğer madencileri de tesislerinde ağırlamaktadır. Şirket Georgia, Kentucky, Kuzey Karolina ve Kuzey Dakota’da veri merkezleri işletiyor ve 30 Eylül itibariyle operasyonlarında kullanılan elektriğin %50’den fazlasının karbon salmayan kaynaklardan elde edildiğini söyledi.

Wall Street yatırım bankası DA Davidson’un analisti Christopher Brendler 18 Ocak tarihli bir araştırma notunda “Bu hafta [Core hissesinde] de-SPAC çevresinde bir miktar oynaklık olsa da, herhangi bir zayıflığı satın alma fırsatı olarak görüyoruz” dedi. halka arzın önünde. “Core’un daha çeşitli üst çizgisi (~%50 barındırma) göz önüne alındığında, Bitcoin ağ tahminlerimizdeki değişiklikler Core’u madenci kapsamımızdaki saf oyun madencileri olan diğer isimler kadar etkilemiyor” diye ekledi.

Brendler, bitcoin’in 2022’nin sonunda 56.000 dolara ulaşacağını ve ağ hash oranının aynı zaman diliminde saniyede 312 exahash’a (EH/s) ulaşacağını tahmin ediyor. Veri analitik firması Glassnode’a göre, ağın hash oranı 20 Ocak’ta yaklaşık 205 EH/s idi.

Daha fazlasını okuyun: Bitcoin Madenciliği Zorluğu Yeni Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Belirledi

Core Scientific, 2021’in sonunda yaklaşık 6,6 EH/s kendi kendine madencilik bilgi işlem gücüne ve barındırma işi için yaklaşık 6,9 EH/s’ye sahipti. Karşılaştırıldığında, Marathon Digital 1 Ocak’ta bilgi işlem hash oranının 3,5 EH/s olduğunu ve bunu 2023’ün başlarında 23,3 EH/s’ye çıkarmayı planladığını söyledi.

Core Scientific, Stronghold Digital (SDIG), Iris Energy (IREN) ve Terrawulf (WULF) gibi yakın zamanda halka açılan madencilerin performansı, bitcoin fiyatının %40’tan fazla düşmesi nedeniyle cansız kaldı. Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi ve uzayda rekabet artıyor.

İyimserlik için nedenler

Bununla birlikte, bir özel sermaye piyasası sağlayıcısı ve fintech firması olan InvestX’in kurucusu ve CEO’su Marcus New’e göre, yatırımcılar şu anda kamu piyasasında sınırlı seçenekler olduğu için paralarını yeni kripto bağlantılı şirketlere yatırmak istiyorlar. New, “Blockchain/kripto döngüsünün erken çoğunluk aşamasında kısıtlı arz yaratan çok az sayıda halka açık opsiyon olduğu için piyasa duyarlılığı kısmen yüksek kalıyor” dedi.

Ve kripto, DeFi, blok zinciri, Web 3 ve meta veri tabanını çevreleyen farkındalık arttıkça, yatırımcıların paralarını bu büyüyen işletmelere yatırma iştahının da artması gerektiğini söyledi New.

“Piyasaların yatırım yapmak için daha fazla halka arza ve ihraççıya ihtiyacı var. Kamu piyasaları bu varlık sınıfında oldukça fazla temsil edilmiyor” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.