Alt Coin

Yeni SEC Önerisi, Bu Altcoin’ler İçin Bir Felaket Olabilir!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), yeni bir teklifinde, kuruluşun menkul değerler borsası tarifini genişletmek istiyor. Kimilerine nazaran bu teklifle SEC, merkezi olmayan kripto borsalarını düzenlemek için yer hazırlamak istiyor olabilir. Bu durum, DeFi altcoin projelerini etkileyebilir. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

SEC önerisi DeFi ve altcoin projelerini nasıl etkileyebilir?

Perşembe günü yayınlanan yeni bir teklifte SEC, menkul değerler borsası tarifini genişletmek istiyor. Teklif, SEC’in tarifini, klasik bir sipariş defteri kullanarak menkul değer siparişlerini eşleştiren sistemlerden, alıcıların ve satıcıların menkul değer alım satım çıkarlarını iletmesine müsaade veren rastgele bir sisteme taşımayı amaçlıyor.

Bu yeni tarif uyarınca, Uniswap üzere merkezi olmayan borsalar SEC düzenlemelerine tabi olacak ve bu nedenle bir menkul değer komitecisi olarak SEC’e kaydolmaları gerekecek. Merkezi olmayan borsaların, SEC tarafından menkul değer borsalarına getirilen mevcut taleplere uymanın hiçbir yolu olmadığından, yeni mevzuat Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren merkezi olmayan borsaları aktif bir biçimde ortadan kaldıracaktır. Bu durumun Terra (LUNA), Uniswap (UNI), Chainlink (LINK), Aave (AAVE), Curve DAO Token (CRV) üzere DeFi altcoin’leri etkileyebileceğinden de telaş duyuluyor.

DeFi meraklısı Gabriel Shapiro, bir blog yazısında teklifin potansiyel yıkıcı tesirlerinin altını çizdi ve “Teklif bağlantı protokolleri üzerinde yeni kısıtlamalar sağladığından, bunun tıpkı vakitte söz özgürlüğü üzerinde bir kısıtlama olarak anayasaya muhalif olabileceğine inanıyorum,” tabirlerini kullandı. Ayrıyeten SEC yetkilisi Hester Peirce, teklife ait muhalefet beyanında, Shapiro’nun bağlantı protokollerini menkul değerler borsası olarak etiketleme konusundaki telaşlarını yineledi.  Peirce, Komitenin halka teklifi okuması, anlaması ve değerlendirmesi için sırf 30 gün tanıdığına da dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.