Bitcoin

Yetkili İsim Açıkladı: Türk Bitcoin Yasası Nasıl Olacak?

Bitcoin ve altcoin piyasalarına ait düzenlemelerin gündemde olduğu ülkemizde dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Binance Türkiye yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştiren AK Parti Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün kripto para düzenlemesine ait olarak DHA’ya açıklamalarda bulundu. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Bitcoin ve altcoin düzenlemeleri hangi kademede?

“Yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal çerçeveyi ortaya çıkarmak” diyen Mustafa Elitaş, hedeflerinin, piyasaya giren insanların, burada yatırım yapmak isteyen insanların, muhakkak bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur edilmesini önleyici bir yasal düzenleme yapmak olduğunun altını çizdi. Mustafa Elitaş, toplumsal medyada %40 vergi gelecek formundaki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti ve düzenlemenin nedenini şu biçimde açıkladı:

Yalnızca bu piyasada nasıl mağduriyetler oluşuyor bunları tespit etmek ve buna nazaran bir düzenleme yapmak maksadımız. Bu bahis çok teknik ve daima gelişen hatta saniyeler içerisinde değişimlerin yaşandığı bir problem. Esasen yapmak istediğimiz genel çerçeve bir maddeyi ortaya çıkarmak.

Mustafa Elitaş, birikim sahiplerini ve bu mevzuda fikir beyan eden bireyleri de dinleyerek ne çeşit bir yaklaşım ve ne tıp bir yasal düzenleme olması gerektiğini netleştirdiklerini ve tüm konuşulan kümelerin farklı fikirlerini dinlemeye devam edeceklerini söz etti:

TBMM olarak vazifemiz, bir kişi yahut kurumu yüzde yüz tatmin etmek yerine genel isteklerin bir bileşkesini oluşturup büyük çoğunluğu makul bir bileşende bir ortaya getirmek.

Evvel Hazine ve Maliye Bakanlığı, gerisinden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Heyeti üzere kuruluşlarla paylaşıp, taslağı net hale getirip, kanun haline getirmeye çalışacağız diyen Mustafa Elitaş, açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

Var olan taslağı birkaç kurum çalışmış. Var olan taslağın kanun olarak görülmesini hakikat bulmuyoruz. Son kelamı, son biçimini TBMM verecek. Zira biz esasen ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.