Alt Coin

Yönetici, Nasıl NFT Portföyü Oluşturulacağını Açıkladı: Bunlara Dikkat!

100 milyon dolar toplayan Andreessen Horowitz takviyeli bir NFT fonunun kurucuları, potansiyel bir “kripto kışından” âlâ korunan bir dijital sanat portföyü oluşturmak için en uygun 5 ipucunu paylaşıyorlar. Brandon Buchanan ve Nabyl Charania, Meta4 Capital’in NFT fonunu yönetiyor. Dijital sanat portföyü oluşturmaya yönelik en değerli 5 ipucunu Kriptokoin.com olarak dikkatlerinize sunuyoruz.

NFT piyasası 2 milyar dolara yükseldi

Brandon Buchanan ve Nabyl Charania, 2014’ten beri blockchain misyonerleriydi. Fakat Meta4 Capital kurucu ortaklarının NFT’leri uygulanabilir yatırım varlıkları olarak görmeye başlaması lakin bu yıl oldu. JPMorgan‘a nazaran, NFT’ler piyasası bu yıl yükseldi ve aylık satışlar 400 milyon dolardan 2 milyar dolara yükseldi. CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club üzere markalar, NBA yıldızı Stephen Curry ve sosyetik Paris Hilton dahil olmak üzere yüksek profilli yatırımcıların ilgisinden yararlandı. Charania, yakın tarihli bir röportajda, “Ünlüler sırf toplu benimseme konusunda çok şey yapıyor” dedi.

Charania, Ekim ayında başlatılan Meta4’ün birinci NFT fonundan bahsediyordu. O ve iş ortağı Buchanan, önde gelen risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’den birinci finansmanı sağladı ve 100 milyon dolarlık toplam yatırım hedefliyor. Buchanan şöyle dedi:

Bağış toplama olağanüstü gidiyor. Bu işler her vakit birkaç ay sürer ve büyük kurumların dahil olmasını sağlamak çok zordur, lakin Ekim ayının sonunda, bir aydan biraz daha uzun bir mühlet evvel duyurduğumuzdan beri, herkesle konuştuk. Beşerler NFT’lerde çok dinamik bir şeyler olduğunu hissedebilir.

NFT’lerin yüksek oyunluk düzeyi birçok spekülatif günlük traderı cezbetse de Buchanan, kendisinin ve Charania’nın daha büyük bir alternatif varlık fonunun daha istikrarlı getirilerini sunarak kurumsal yatırımcıları alana getirmek istediğini söyledi. Yönetici, “Yatırımcıların varlık sınıfına geniş bir formda yatırım yapmasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Portföy oluşturmak

Insider, Meta4’ün kurucu ortaklarıyla NFT alanına perakende yatırım yolları hakkında konuştu. Ayrıyeten onlara şu anda bir balondan tasa duyup duymadıklarını da sordu. 100 milyon dolarlık fon dünyasından uzakta, OpenSea üzere bir pazara yatırım yapabilen yahut kendi dijital sanatlarını yaratıp satabilen kripto meraklısı perakende yatırımcılar için NFT alanına giden bir yol hala var. Buchanan, bir NFT portföyü oluşturmanın herkes için mümkün olmadığını kabul etti. Insider’a yatırım yapmaya başlamak için ülkü ölçünün yaklaşık 5 ETH yahut 20.000 doların biraz üzerinde olduğunu söyledi. “Ama milyonlarca doları olmayan beşerler için yollar var” diye de ekledi.

Buchanan’ın birinci ipucu, ferdî yatırımcıların NFT dolandırıcılığına karşı her vakit dikkatli olmaları gerektiğidir. Bunlar, OpenSea‘da uydurma tokenlerin ve içeriden öğrenenlerin ticaretinin artması nedeniyle kripto alanındaki düzenleyiciler için bir tasa kaynağı olmuştur. Buchanan, “Kendi araştırmanızı yapmanız gerekiyor, zira püf noktaları belirlemek sıkıntı olabilir. Ortaya çıkan çok fazla proje var, bu yüzden çok sayıda dolandırıcı olacak ve spekülasyon yapmak ve süratli para kazanmak isteyen birçok insan kaçınılmaz olarak kandırılacak” sözünü kullandı.

Charania’ya nazaran, seçim çerçevesi markalarına odaklanmak NFT dolandırıcılıklarından kaçınmanın bir yolu olabilir. Meta4’ün sırf Bored Ape Yacht Club, CryptoPunk, CryptToadz ve Zed Run üzere tanınmış markaların yanı sıra Dmitri Cherniak ve Mitchell F. Chan üzere doğrulanmış yaratıcı sanatkarları izlediğini söyledi. Charania, “Kişisel tercihim, giriş noktası daha yüksek olsa bile, bilinen projeleri yahut sanatkarları desteklemektir” dedi. Yönetici “Herkesin kendi araştırmasını yapmasını, beğendiğiniz projelerin uyuşmazlıklarını çözmesini ve geri almak istediğiniz projenin topluluğunu ve bedel önermesini anlamaya çalışmasını tavsiye ederim” diye ekledi.

Buchanan ayrıyeten yeni sanat yapıtlarına yatırım yapılmasını tavsiye etti. Bu, yakın vakitte bir blockchainde depolanan dijital sanat yapıtlarını söz ediyor. Yatırımcıların, daha uzun sirkülasyondaki NFT’lerin tersine, bu varlıkları hedefleyen pazarlık bulma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi. Insider’a “Art Blocks yayın takvimine bakıyorum ve yeni koleksiyonlar arıyorum, bunlardan kimilerini 0.25 ETH karşılığında alabilirsiniz” dedi. Buchanan’a nazaran, balina cüzdanlarını takip etmek, pahası düşük NFT mücevherlerini bulmanın öbür bir yolu. Buchanan şöyle diyor:

Blockchain ile ilgili hoş şeylerden biri, her şeyin halka açık bir defterde olması, böylelikle büyük cüzdanlara bakabilir ve ne satın aldıklarını görebilirsiniz. Warren Buffett’in ticaret stratejisini olduğu üzere görebildiğinizi hayal edin – bunu hakikaten NFT’lerle yapabilirsiniz.

Son olarak, Buchanan ve Charania, ferdî yatırımcıların sübjektif olarak satın almaları, NFT’lere yatırım yapmaları gerektiği konusunda hemfikirdi zira onları sadece spekülatif nedenlerle değil, sanatsal seviyede takdir ettiler. Buchanan, Insider’a “ İnsanları yalnızca spekülasyon fikriyle değil, nitekim sevdiğiniz ve nitekim ilginizi çeken sanat yapıtlarını satın almaya teşvik ediyorum. Kripto para cüzdanıma baktığımda, satın aldığım ve bana keyif veren kesimleri görüyorum. Para kazanmak ek bir bonus” dedi.

Optimistlik balonu

Kripto milyarderi ve Galaxy Digital’in kurucusu Mike Novogratz, bu yılın başlarında bir NFT balonu konusunda uyardı, yüksek fiyatların “hiçbir biçimde, biçim yahut biçimde olağan olmadığını” savundu ve “piyasaların sonsuza kadar düz gitmediğini” söyledi. Hatta kimi analistler, Omikron Covid varyantının potansiyel tesiri ve Hindistan’ın kripto yasağının satışları artırmasıyla Bitcoin ve birkaç metaverse coin’in son birkaç gün içinde kaymasıyla tüm kripto alanında bir balondan telaş ediyor. Şaşırtan olmayan bir biçimde, Buchanan ve Charania balon telaşlarını görmezden geldi. Klasik sanat yatırımlarında da değerli fiyat oynaklığı olduğunu kaydettiler.

Charania, Meta4’ün doğrulanmış yeni markalara odaklanmaya yönelik yatırım stratejisinin, pazar çökerse portföylerini koruyacağını söyledi. Teşebbüsçü şöyle dedi:

Piyasa dalgalanmalarının yahut bir balonla ilgili telaşların varlıkların pahasını belirlemede değerli bir rol oynamadığı en üst seviye yahut son derece az yahut tahsil edilebilir NFT’lere odaklanıyoruz. İnançlı olmak kıymetlidir ve biz öbür bir ‘kripto-kış’tan sağ çıkmak için yapılandırıldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.