Kripto Bilgi

Zcash, Rallisini Asya Ticaret Gününe Uzattı

Gizlilik odaklı ilk kripto para birimlerinden biri olan Zcash, protokolün hisse ispatı ve uyumluluk direktiflerine geçişi piyasa katılımcılarından daha fazla destek alırken, Asya ticaretinde ZEC tokeninin kazançlarını gördü.

  • CoinGecko’ya göre Zcash, 24 saatte %6 ve bu hafta şimdiye kadar %12’ye varan yükselişle 100$’ı geçti.
  • Protokol, ilk olarak Ekim 2016’da bir Bitcoin çatalı olarak piyasaya sürülen orijinal gizlilik belirteçlerinden biridir.
  • Kasım ayında, projenin arkasındaki ekip olan Electric Coin Company, 2023 yılına kadar Proof of Stake’e geçeceğini ve resmi bir cüzdan yayınlamayı planladığını duyurdu.
  • Piyasa, ZCash’in uyum planına da olumlu tepki verdi. Ekip, protokolün, küresel kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele standartlarıyla ve herhangi bir işlemde müşteri bilgilerini tutmalarını gerektiren Seyahat Kuralı gibi Mali Eylem Görev Gücü tavsiyeleriyle tamamen uyumlu olduğunu söyledi. Bir blog gönderisinde ekip, işlemlerin çoğunun ABD’deki FinCEN kayıtlı borsalarda gerçekleştiğini belirtiyor.
  • Yakın zamanda Crypto.com’dan 30 milyon doların üzerinde dijital varlık çalındığı ve Tornado Cash aracılığıyla karıştırıldığı için gizlilik protokolleri ve karıştırıcılar haberlerde yer aldı.
  • Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Semenov, CoinDesk ile yaptığı röportajda, kolluk kuvvetlerinin, gizlilik belirteçleri yerine mahkeme celbi yoluyla bir isme bağlanabileceğinden, altyapı sağlayıcılarından IP adresleri almaya odaklanma eğiliminde olduğunu söyledi.
  • RAND Corporation, 2020 raporunda, dolandırıcılar bunun yerine bitcoin kullanmayı tercih ettiğinden, Zcash’in yaygın yasadışı kullanımına dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Daha Fazla Okuyun: Zcash Nedir? Gizlilik Parası Açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.